Kończy się plan pomocowy dla Grecji

Kończy się plan pomocowy dla Grecji
(fot. Jaafar Alnasser / Flickr / CC BY 2.0)
PAP / rj

Nikt w Atenach nie miał we wtorek rano bardziej szczegółowych informacji na temat propozycji, jaką w nocy obradujący w Berlinie wierzyciele mieli złożyć zagrożonej bankructwem Grecji - pisze agencja dpa.

- Zobaczymy, co to za środki i czy są one korzystne dla narodu, czy nie - powiedział w telewizji rzacznik rządzącej Syrizy, Nikos Filis. Dpa pisała wcześniej, że wierzyciele "przystawili Grecji pistolet do głowy".

DEON.PL POLECANa temat Grecji rozmawiali w Berlinie szefowie Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego. W rozmowach uczestniczyli też kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande - podały niemieckie media.

W tym samym czasie premier Grecji Aleksis Cipras obradował w Atenach ze swymi najważniejszymi współpracownikami i doradcami. Merkel i Hollande przeprowadzili w niedzielę wieczorem szereg rozmów telefonicznych z Ciprasem. We wtorek rano greckie gazety piszą o "dramatycznej nocy w Berlinie".

- Przedmiotem dyskusji (w Berlinie) jest ostateczna oferta wierzycieli (dla Grecji) - wskazywała agencja dpa powołując się na źródło wśród uczestników spotkania. Jej podstawą jest program pomocowy dla Grecji z 2012 roku, przedłużony do końca czerwca.

Mimo trwających już cztery miesiące rozmów władze Grecji nie zdołały dotąd porozumieć się z MFW i swymi partnerami ze strefy euro w sprawie uwolnienia wynoszącej do 7,2 mld euro pozostałej transzy pomocy, co zapobiegłoby bankructwu państwa. Kredytodawcy domagają się jednak w zamian kontynuowania reform i cięć budżetowych, co Ateny odrzucają. 30 czerwca kończy się przedłużony plan pomocowy dla Aten.

Sytuacja finansowa Grecji jest dramatyczna - do 5 czerwca musi spłacić kolejną transzę swych należności wobec MFW w kwocie około 300 mln euro. Łącznie MFW powinien od niej otrzymać w tym miesiącu około 1,55 mld euro. Rzecznik MFW William Murray ostrzegł, że Grecja zostanie pozbawiona finansowania z Funduszu, jeśli nie zapłaci należnej raty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kończy się plan pomocowy dla Grecji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.