Konflikt na Ukrainie zbliżył pozycje państw V4

Konflikt na Ukrainie zbliżył pozycje państw V4
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / Marzena Kozłowska / ptsj

Konflikt rosyjsko-ukraiński zbliżył perspektywy państw Grupy Wyszehradzkiej w zakresie bezpieczeństwa - powiedział w czwartek w Pradze Bronisław Komorowski, który bierze udział w spotkaniu prezydentów państaw wyszehradzkich oraz Austrii i Słowenii.

Bronisław Komorowski przebywa od czwartku z dwudniową wizytą w Pradze, gdzie bierze udział w spotkaniu przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Austrii i Słowenii. Poza nim i gospodarzem spotkania Miloszem Zemanem w stolicy Czech obecni są Andrej Kiska ze Słowacji, Janos Ader z Węgier, Heinz Fischer z Austrii i Borut Pahor ze Słowenii.

W rozmowie z polskimi dziennikarzami Komorowski podkreślił, że Polsce zależy na tym, by "utrzymać żywotność Grupy Wyszehradzkiej". "Ona sprawdziła się w ciągu wielu lat wspólnej pracy, kiedyś nad członkostwem w Unii, w NATO, a potem również na rzecz wspólnego rozumienia i upowszechniania naszych oczekiwań pod adresem UE" - powiedział.

Zaznaczył, że obecnie Grupa Wyszehradzka "nie ma dobrego okresu, bo pojawiły się kłopoty w postaci różnie definiowanych potrzeb co do zachowań UE i NATO w kwestiach konfliktu rosyjsko-ukraińskiego".

"Ale właśnie po to się spotykamy, żeby o tych sprawach rozmawiać i odnoszę wrażenie, że także dzisiaj w kwestii oceny perspektywy bezpieczeństwa, pod wpływem doświadczenia konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, jesteśmy o wiele bliżej. To się czuje w rozmowach z wszystkimi prezydentami" - powiedział Komorowski.

DEON.PL POLECA

Według prezydenta dobrym sygnałem jest także to, że na poziomie ministerialnym doszło do uzgodnień w ramach Grupy Wyszehradzkiej, w jakim obszarze reform na Ukrainie nasze państwa są skłonne się angażować. Jak dodał, każde z państw Grupy wskazało bowiem obszary reform na Ukrainie, na których powinny koncentrować się wysiłki Polaków, Czechów, Słowaków i Węgrów. Według prezydenta oznacza to, że "spoistość Grupy Wyszehradzkiej wzrasta".

Prezydent dodał, że przed państwami Wyszehradu stoją też wspólne wyzwania w obszarze polityki europejskiej. Jak zaznaczył, chodzi m.in. o to, by UE uznała, że jest potrzebny specjalny sposób finansowania inwestycji infrastrukturalnych w naszej części Europy, w szczególności inwestycji w obszarze komunikacji.

"O tym dużo dzisiaj rozmawialiśmy. Jest pełne wsparcie dla działania na rzecz zwiększenia znaczenia systemów komunikacyjnych północ-południe" - powiedział Komorowski. Jak dodał, w Polsce udało się "bardzo zaawansować budowę autostrady północ-południe, ale ona nie ma dalszego ciągu". Podkreślił, że dla Polski jest bardzo ważne, by ta autostrada ciągnąca się od Gdańska aż na południe Europy, mogła zacząć działać z korzyścią dla wszystkich krajów naszego regionu. "Ale do tego są potrzebne wspólne działania na gruncie UE" - zaznaczył prezydent.

Komorowski poinformował, że innymi tematami czwartkowych rozmów prezydentów były działania państw V4 na rzecz wspólnego systemu przesyłu energii i surowców energetycznych. "Ze względu na zaawansowaną budowę gazoportu w Świnoujściu jesteśmy zainteresowani wysiłkiem UE na rzecz stworzenia możliwości przesyłu gazu na południe. Stąd waga interkonektorów, które już powstały na granicy polsko-czeskiej i teraz będą powstawać na granicy polsko-słowackiej" - powiedział.

Prezydent zaznaczył, że podczas spotkania z prezydentami Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii i Austrii poruszona została także sprawa opublikowanego w tym tygodniu streszczenia raportu Senatu USA ws. więzień CIA.

"(Sprawa) wywołała zainteresowanie prezydentów będących tutaj w Pradze. Musiałem sporo wyjaśniać, musiałem sporo tłumaczyć, musiałem także i przedstawiać własną ocenę zaistniałej sytuacji" - powiedział Komorowski. Jak dodał, "widać, że kwestia ta żyje i budzi zainteresowanie na świecie".

"W Polsce trwa proces, postępowanie prokuratorskie, ono powinno wiele wyjaśnić także z punktu widzenia zachowań państwa polskiego w tych sprawach" - dodał.

Tematem drugiego dnia spotkania prezydentów w Pradze będą m.in. kwestie bezpieczeństwa i obrony. Komorowski zaznaczył, że pozostałe państwa V4 doceniają w coraz większym stopniu wagę współpracy w tym obszarze. "Są już dokonania. Powstają wspólne grupy bojowe, jest też zamysł kooperacji przemysłów zbrojeniowych, być może zakupów niektórych typów uzbrojenia" - powiedział prezydent.

Wieczorem w czwartek prezydenci wezmą jeszcze udział w oficjalnym obiedzie wydanym przez prezydenta Republiki Czeskiej Milosza Zemana.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Konflikt na Ukrainie zbliżył pozycje państw V4
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.