Korea Płd.: Prokuratura żąda 30 lat więzienia dla byłej prezydent Park

Korea Płd.: Prokuratura żąda 30 lat więzienia dla byłej prezydent Park
(fot. Pixfiction / shutterstock.com)
PAP / kk

Południowokoreańscy prokuratorzy zażądali we wtorek kary 30 lat pozbawienia wolności dla byłej prezydent Korei Płd. Park Geun Hie, która w ubiegłym roku została ostatecznie usunięta z urzędu w rezultacie skandalu korupcyjnego.

Była prezydent jest oskarżona m.in. o łapówkarstwo, nadużycie władzy, wymuszenie i wyciek poufnych informacji. Park nie pojawiła się we wtorek na sali rozpraw. Sąd w Seulu ma jeszcze tego dnia ustalić datę ogłoszenia wyroku - informuje agencja Associated Press.

DEON.PL POLECA
Park nie zajmuje najwyższego urzędu w Korei Płd. od 9 grudniu 2016 roku, kiedy to parlament opowiedział się za jej odsunięciem od władzy w związku z oskarżeniami o płatną protekcję i korupcję. Zarzuca się jej nadużycie konstytucyjnych uprawnień poprzez zmowę z bliską przyjaciółką Czoi Sun Sil. 10 marca 2017 roku Trybunał Konstytucyjny Korei Południowej podjął decyzję o utrzymaniu w mocy decyzji o impeachmencie.

Park przebywa w areszcie od marca ubiegłego roku. Była prezydent, oburzona decyzją sądu o przedłużeniu jej aresztu, odmówiła uczestniczenia w procesie.

DEON.PL POLECA

Jeśli sąd uzna ją za winną będzie trzecim przywódcą Korei Południowej skazanym za przestępstwa, po dwóch generałach, którzy byli zaangażowani w masakrę cywilów w 1979 i 1980 roku - pisze AP.

W połowie lutego Czoi Sun Sil została skazana na 20 lat więzienia w związku z zarzutami łapownictwa, płatnej protekcji i nadużycia władzy z wykorzystaniem znajomości z szefową państwa w celu uzyskania osobistych korzyści. Czoi, dla której prokuratorzy żądali 25 lat pozbawienia wolności, była oskarżona o wywieranie nacisków na największe południowokoreańskie koncerny, jak Samsung czy Lotte, by wpłacały pieniądze na fundacje wspierające inicjatywy polityczne prezydent Park.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Korea Płd.: Prokuratura żąda 30 lat więzienia dla byłej prezydent Park
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.