Korea Płn. będzie zwiększać swój potencjał jądrowy

Korea Płn. będzie zwiększać swój potencjał jądrowy
(fot. shutterstock.com)
4 lata temu
PAP / psd

Korea Płn. będzie, jak uprzednio, zwiększać swój potencjał jądrowy zarówno pod względem ilościowym, jak i ilościowym - głosi oświadczenie ministerstwa spraw zagranicznych tego państwa opublikowane w niedzielę w dzienniku Rodong Sinmun (Gazeta Pracy).

Oświadczenie północnokoreańskiej dyplomacji jest reakcją na wypowiedź Prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy podczas spotkania przywódców siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata na półwyspie Shima w Japonii w dniach 26-27 maja.

Barack Obama powiedział podczas obrad G7, że prowadzony przez Pjongjang program rakietowo-jądrowy stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa regionu, USA i całego świata i jest przeszkodą w osiągnięciu celu, jaki przyświeca Waszyngtonowi, tj. budowie świata wolnego od broni atomowej.

W oświadczeniu północnokoreańskiej dyplomacji podkreślono, że Biały Dom "świadomie wprowadza w błąd opinię publiczną twierdząc, że program jądrowy Korei Płn. stanowi zagrożenie w skali globalnej". Zdaniem północnokoreańskiej dyplomacji "idea świata bez broni jądrowej jest lansowana przez Waszyngton głównie po to, by osłabić potencjał militarny innych państw i utrwalić hegemonię USA".

"Korea Północna zamierza wywiązać się ze wszystkich zobowiązań wynikających z umów o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, ale zarazem będzie się też trzymać kursu wyznaczonego przez Najwyższego Przywódcę Partii, Armii i Narodu Kim Dzong Una" - podkreślono w publikacji zamieszczonej w gazecie Rodong Sinmun.

"Kurs ten polega na równoległym rozwoju gospodarki oraz wzmacnianiu potencjału nuklearnego zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym". Pjonjang "nie odstąpi od tego programu tak długo, jak długo będzie istnieć realne zagrożenie dla bezpieczeństwa Korei Płn. ze strony imperialistów" - głosi oświadczenie.

6 stycznia Korea Północna dokonała kolejnej, czwartej już, próby z bronią nuklearną, a w lutym wystrzeliła satelitę na orbitę okołoziemską przy pomocy rakiety dalekiego zasięgu. Pjongjang twierdzi też, że przeprowadził pomyślnie próbę z bombą wodorową. Oba te incydenty były pogwałceniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i spotkały się z potępieniem na świecie. ONZ zaostrzyła sankcje wobec Pjongjangu.

Rezolucje ONZ zabraniają Korei Płn. prób z bronią nuklearną oraz testów z rakietami balistycznymi. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym nuklearnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Korea Płn. będzie zwiększać swój potencjał jądrowy
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Korea Płn. będzie zwiększać swój potencjał jądrowy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.