Krytyka Rosji cofnięcia akredytacji Swiridowowi

Krytyka Rosji cofnięcia akredytacji Swiridowowi
(fot. _d@b_ / Foter / CC BY-NC-SA)
PAP / ptsj

Jako wyzywające posunięcia określiło w środę MSZ Rosji decyzje władz w Warszawie o cofnięciu akredytacji korespondentowi agencji Rossija Siegodnia Leonidowi Swiridowowi i rozpoczęciu procedury anulowania zgody na jego pobyt w Polsce.

"Uważamy działania Warszawy, w wyniku których pozbawiony został akredytacji nieetatowy korespondent Międzynarodowej Agencji Informacyjnej Rossija Siegodnia Leonid Swiridow, od wielu lat pracujący w Polsce, za wyzywające" - oświadczyło rosyjskie MSZ, dodając, że "bez wyjaśnienia przyczyn wszczęta została również procedura anulowania zgody na jego pobyt w Polsce".

MSZ Federacji Rosyjskiej oceniło, że jest to "niczym niemotywowany krok ze strony polskich władz". "Narusza on jedną z fundamentalnych zasad społeczeństwa demokratycznego, za której orędownika podaje się Warszawa, a mianowicie - wolność słowa" - oznajmiło.

MSZ Rosji oświadczyło, że oczekuje wyjaśnień od strony polskiej i zastrzega sobie prawo do odpowiedzi na jej działania.

DEON.PL POLECA

Agencja TASS poinformowała w piątek, powołując się na rzecznika MSZ Marcina Wojciechowskiego, że polskie MSZ cofnęło akredytację pracującemu w Warszawie dziennikarzowi Rossija Siegodnia Leonidowi Swiridowowi.

Wojciechowski potwierdził tę informację w wypowiedzi dla PAP.

PAP dowiedziała się ze źródeł dyplomatycznych, że cofnięcie akredytacji nastąpiło na wniosek ABW. Pytany o sprawę rzecznik ABW Maciej Karczyński powiedział, że "ABW wysłała wniosek w tej sprawie". "Ma charakter niejawny i nie możemy na ten temat udzielać żadnych informacji" - dodał.

Agencja TASS napisała, że Wojciechowski nie odpowiedział na pytanie o możliwy związek decyzji o cofnięciu akredytacji rosyjskiemu dziennikarzowi z ujawnionym w Polsce w poprzednim tygodniu skandalem szpiegowskim.

We wtorek Rossija Siegodnia podała, że Swiridow został w tym dniu powiadomiony o rozpoczęciu przez polskie władze procedury anulowania zgody na jego pobyt w Polsce. Rosyjska agencja przekazała, że procedura została wszczęta 22 października na wniosek ABW. Podkreśliła, że strona polska nie uzasadniła tego kroku. Rossija Siegodnia poinformowała, że posiedzenie Urzędu ds. cudzoziemców w tej sprawie wyznaczono na 19 listopada.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Krytyka Rosji cofnięcia akredytacji Swiridowowi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.