Kryzys humanitarny w Afganistanie nadzwyczaj ciężki. Co planują przywódcy G20?

Kryzys humanitarny w Afganistanie nadzwyczaj ciężki. Co planują przywódcy G20?
Fot. Dmitry Kaminsky / Depositphotos.com
PAP/mł

We wtorek odbyła się pierwsza, nadzwyczajna dyskusja przywódców G20 o sytuacji po przejęciu władzy przez talibów. - Odrodzenie się terroryzmu, przemyt ludzi i substancji odurzających to poważne zagrożenie - powiedział  przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. 

Kryzys humanitarny w Afganistanie jest nadzwyczaj ciężki, nie można dopuścić do upadku tego kraju - takie wnioski z wirtualnej narady przywódców G20 we wtorek przedstawił jej gospodarz, premier Włoch Mario Draghi. To była pierwsza, zwołana w nadzwyczajnym trybie dyskusja na tym forum o sytuacji po przejęciu władzy przez talibów.

 

Nie można dopuścić do ekonomicznego upadku Afganistanu

Prezentując wyniki rozmów szef włoskiego rządu oświadczył, że jednym z głównych tematów obrad światowych przywódców było to, “jak nie dopuścić do ekonomicznego upadku” Afganistanu, a zatem do sytuacji, w której niemożliwe byłoby już udzielanie pomocy medycznej ludności oraz “uratowanie resztek systemu bankowego, jakie zostały”.

Draghi zapewnił o zbieżności stanowisk w sprawie konieczności rozwiązania kryzysu humanitarnego. Ponadto włoski premier położył nacisk na to, że otwarte musi pozostać lotnisko w Kabulu. jak zaznaczył, inaczej trudno będzie koordynować i organizować pomoc.

DEON.PL POLECA

- Rozwiązanie kryzysu humanitarnego będzie wymagać kontaktów z talibami, ale to nie oznacza ich uznania - zaznaczył Draghi.

Należy uporządkować ruchy migracyjne

W czasie narady, jak relacjonował, mówiono o konieczności zaangażowania sąsiednich krajów, by uporządkować ruchy migracyjne. “Wszyscy zabiegają o to, by umożliwili talibowie organizację korytarzy humanitarnych” - poinformował premier Włoch. Dodał, że “powszechna jest świadomość tego, iż są tam jeszcze ludzie, którzy chcą opuścić kraj i naszym obowiązkiem jest otoczenie ich opieką”.

Według relacji Draghiego wśród uczestników narady panowała zgoda co do potrzeby podejścia do kryzysu humanitarnego w sposób jednolity i z mandatem ONZ. Jak powiedział premier, wszyscy poruszyli problem praw kobiet i zagwarantowania im prawa do edukacji. - Nie można wracać do tego, co było 20 lat temu - dodał. 

Joe Biden chce wspierać ludność Afganistanu

W czasie wirtualnej narady prezydent USA Joe Biden położył w swym wystąpieniu nacisk na walkę z terroryzmem oraz na zagrożenie ze strony bojowników ISIS-K i na wymóg umożliwienia Afgańczykom i cudzoziemcom opuszczenia kraju, jeśli taka jest ich wola. Biden zadeklarował gotowość ścisłej współpracy ze wspólnotą międzynarodową, by wesprzeć ludność Afganistanu.

O konieczności podjęcia działań, by nie doszło tam do katastrofy mówił przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Ostrzegł, że destabilizacja Afganistanu miałaby negatywny wpływ nie tylko na cały region. - Odrodzenie się terroryzmu, przemyt ludzi i substancji odurzających to poważne zagrożenie - stwierdził.

Postulaty UE: poszanowanie praw człowieka, inkluzywny rząd

Michel oświadczył, że kobiety-sędziowie uciekają, bo boją się o swoje życie, dziewczętom odmawia się prawa do edukacji. - To jest nie do przyjęcia - podsumował. Przedstawił także postulaty UE: poszanowanie praw człowieka, inkluzywny rząd, niedopuszczenie do tego, by kraj zamienił się w raj dla terrorystów, umożliwienie działalności humanitarnej i zagwarantowanie bezpiecznych korytarzy.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podkreślił w czasie narady, że jego kraj nie może pozwolić sobie na przyjęcie nowej fali migrantów z Afganistanu. Ostrzegł, że ucierpiałyby na tym także kraje europejskie. Erdogan zaproponował powołanie specjalnej grupy roboczej do spraw migracji pod przewodnictwem Ankary.

Ze stolicą Włoch nie połączył się w czasie narady przywódca Chin Xi Jinping, a także prezydent Rosji Władimir Putin, który nie oddelegował nawet szefa dyplomacji Siergieja Ławrowa, ale jego zastępcę.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Notes stanowi narzędzie, które służy pomocy w czytaniu i rozważaniu Ewangelii według św. Jana, celem wejścia w relację z Tym, który jest obecny w Ewangelii, z Żywym Słowem - Jezusem Chrystusem.

Oprócz Ewangelii, podzielonej na...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kryzys humanitarny w Afganistanie nadzwyczaj ciężki. Co planują przywódcy G20?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.