Książę William i księżna Kate ogłosili dziś, jakie imiona będzie nosił ich syn

Książę William i księżna Kate ogłosili dziś, jakie imiona będzie nosił ich syn
(fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)
PAP / ms

Decyzja rodziców jest jednak zaskoczeniem dla opinii publicznej, wybranego imienia nie było wśród spodziewanych imion dla chłopca.

Syn księcia Williama oraz księżnej Kate, który urodził się w poniedziałek, otrzymał imiona Louis Arthur Charles i będzie przedstawiany jako książę Cambridge Louis - poinformował w piątek Pałac Kensington. Chłopiec jest piąty w kolejce do brytyjskiego tronu.

Wybór pierwszego imienia prawdopodobnie ma na celu uhonorowanie lorda Louisa Mountbattena, wuja księcia Filipa, męża królowej Elżbiety II. Lord Mountbatten był m.in. admirałem brytyjskiej marynarki, dowódcą brytyjskich sił morskich i pierwszym gubernatorem generalnym niepodległych Indii.

To dzięki niemu królowa Elżbieta II poznała swojego męża podczas zorganizowanej w 1939 roku wizyty króla Jerzego VI w królewskim kolegium morskim w Dartmouth. Mountbatten jest także uważany za jednego z najważniejszych mentorów następcy tronu, księcia Karola, który określał go mianem "honorowego dziadka".

DEON.PL POLECA

Decyzja rodziców jest jednak zaskoczeniem dla opinii publicznej, bo imienia Louis nie było wśród spodziewanych imion dla chłopca. Bukmacherzy stawiali raczej na Alberta, Alexandra, Arthura i Jamesa. Łącznie Brytyjczycy wydali ponad 100 tys. funtów na zakłady dotyczące najmłodszego członka rodziny królewskiej.

Według oficjalnego komunikatu Pałacu Buckingham chłopiec urodził się w poniedziałek o godz. 11.01 czasu lokalnego i waży 3,83 kg.

Trzecie dziecko pary książęcej jest piąte w linii sukcesji - po księciu Karolu, swoim ojcu Williamie i rodzeństwie: pięcioletnim George'u i trzyletniej Charlotte, a przed młodszym bratem Williama, Harrym.

Dzięki wprowadzonej w 2013 roku reformie córka Williama i Kate - Charlotte - zachowała swoje miejsce przed urodzonym w poniedziałek synem z racji wieku. Zgodnie z obowiązującym uprzednio prawem wszyscy chłopcy i mężczyźni mieli pierwszeństwo w sukcesji tronu przed swoimi siostrami, nawet jeśli były one od nich starsze.

Objęcie tronu przez trzecie dziecko pary z rodziny królewskiej jest niezwykle rzadkie i nie zdarzyło się jeszcze nigdy w rodzie Windsorów. Ostatni taki przypadek miał miejsce w 1830 roku, kiedy królem został 64-letni William IV, syn Jerzego III i królowej Charlotte.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Kropisz SJ, s. Ewa Bartosiewicz RSCJ, Maja Komasińska-Moller

Zamiast liczyć lata kalendarzowe, policz swoje „lata duchowe”!

Daty urodzenia w dowodzie nie zmienisz, ale to, jak szybko starzejesz się psy­chicznie, w dużej mierze zależy od Ciebie. Książka, którą oddajemy w Twoje ręce, jest krokiem...

Skomentuj artykuł

Książę William i księżna Kate ogłosili dziś, jakie imiona będzie nosił ich syn
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.