Libia: ok.100 migrantów utonęło po przewróceniu się łodzi u wybrzeży

Libia: ok.100 migrantów utonęło po przewróceniu się łodzi u wybrzeży
(fot. PAP/EPA/TELENEWS)
PAP / ms

Około 100 migrantów utonęło po przewróceniu się łodzi na Morzu Śródziemnym u zachodnich wybrzeży Libii - podała w piątek libijska straż przybrzeżna.

Udało się uratować 14 osób. Straż przechwyciła też dwie łodzie z 200 migrantami.

Rzecznik straży Ayoub Gassim powiedział agencji AP, że nie jest w stanie określić dokładnej liczby migrantów, którzy byli na pokładzie, oraz ich narodowości. Nie jest też jasne, kiedy wyruszyli oni w niebezpieczną podróż do Europy i gdzie ją rozpoczęli.

Gasiim podał też, że libijska straż przybrzeżna przechwyciła na wodach w pobliżu Trypolisu dwie łodzie z 200 migrantami na pokładzie.

Libia jest główną "bramą" dla większości afrykańskich migrantów, usiłujących przedostać się do Europy. Większość trafia do Włoch, zabrana z Morza Śródziemnego przez statki z różnych krajów.

Coraz większa liczba migrantów jest przechwytywana przez wspieraną przez UE straż przybrzeżną Libii i zawracana do tego kraju.

Od początku roku włoskie ministerstwo spraw wewnętrznych zarejestrowało ponad 11 tys. migrantów przybyłych z Libii, czyli ponad 80 proc. mniej niż w tym samym okresie lat 2016 i 2017.

Na szczycie UE w Brukseli przywódcy państw i rządów krajów unijnych uzgodnili w czwartek, że w państwach UE powstaną centra kontroli migrantów, a poza "28" - ośrodki do wysadzania uratowanych na morzu ze statków.

Ustalono, że uchodźcy z centrów zlokalizowanych w UE w krajach, które dobrowolnie się na to zgodzą, będą podlegali relokacji do innych państw.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Libia: ok.100 migrantów utonęło po przewróceniu się łodzi u wybrzeży
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.