Merkel: 14 państw UE przyjmie uchodźców z innych krajów członkowskich

Merkel: 14 państw UE przyjmie uchodźców z innych krajów członkowskich
(fot. 360b / Shutterstock.com)
2 lata temu
PAP / pk

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w liście do swych koalicjantów poinformowała po szczycie UE, że 14 państw Wspólnoty zaoferowało przyjęcie osób ubiegających się o azyl, które złożyły wcześniej wniosek azylowy w innym państwie członkowskim. Wymienia m.in. Polskę.

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem dublińskim za rozpatrzenie wniosku o azyl odpowiedzialny jest pierwszy kraj, do którego dostanie się osoba składająca taką aplikację. Uchodźcy jednak udają się do innych państw UE. Ze względu na "politykę otwartych granic", jaką początkowo prowadziła Merkel, wielu migrantów przyjechało do Niemiec.

Naciskana przez szefa MSW Horsta Seehofera Merkel szuka obecnie sposobów na zahamowanie migracji wtórnej, czyli właśnie przedostawania się migrantów np. z Włoch do Niemiec. Seehofer przed unijnym szczytem zdecydowanie wzywał do zaostrzenia przepisów migracyjnych i oczekiwał od kanclerz osiągnięcia porozumienia w tej sprawie na poziomie Wspólnoty.

Koalicyjny rząd Niemiec tworzą partie chadeckie CDU i CSU oraz socjaldemokratyczna SPD.

W liście wysłanym w sobotę do partnerów koalicyjnych, o którym informuje agencja Reutera, Merkel pisze o 14 krajach unijnych, które zgodziły się na przyjęcie z powrotem migrantów. Dwustronne porozumienia z tymi krajami mają pozwolić na bardziej efektywny - niż kontrowersyjny mechanizm relokacji - proces odsyłania uchodźców do innych państw.

"Obecnie deportacje z Niemiec na mocy rozporządzenia dublińskiego powiodły się jedynie w 15 procentach przypadków - napisała w liście niemiecka kanclerz. - Podpiszemy umowy administracyjne z wieloma państwami członkowskimi, (...) by przyspieszyć proces przesiedleń i pozbyć się przeszkód". Według agencji Reutera wśród 14 krajów, które wyraziły wolę na zawarcie takiego porozumienia są m.in. Polska, Węgry i Czechy, a więc kraje, które sprzeciwiały się obowiązkowym kwotom rozdziału uchodźców między kraje członkowskie UE. Pozostałe państwa to: Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Holandia, Portugalia i Szwecja.

AFP pisze, powołując się na źródła w niemieckiej koalicji, że Merkel zapewniła, iż te 14 państw UE dało zielone światło na przyjęcie z powrotem tych migrantów, którzy wcześniej zarejestrowali się na ich terytorium. W piątek, po szczycie UE, niemiecki rząd ogłosił, że zgodę na takie kroki wyraziły już Hiszpania i Grecja.

W czasie zakończonego w piątek dwudniowego szczytu przywódcy krajów unijnych uzgodnili, że w państwach UE, które dobrowolnie się na to zgodzą, powstaną centra kontroli migrantów.

W czasie szczytu ustalono również, że uchodźcy z centrów zlokalizowanych w UE w krajach, które dobrowolnie się na to zgodzą, będą podlegali relokacji do innych państw. Nie będzie jednak żadnych kwot, a rozdział będzie się odbywał na zasadzie dobrowolności.

W centrach kontrolnych w państwach UE migranci ekonomiczni, którzy będą odsyłani do krajów pochodzenia, mają być oddzielani od osób mających szansę na przyznanie ochrony międzynarodowej, tj. uchodźców. Tylko ci drudzy będą podlegali rozdziałowi pomiędzy zainteresowane państwa członkowskie.

Ponadto szczyt poparł ustanowienie poza "28", w krajach Afryki Północnej, ośrodków do wysadzania migrantów uratowanych na Morzu Śródziemnym ze statków ("regionalnych platform do wyokrętowania"). Szefowie państw i rządów uzgodnili też kwestie finansowania funduszu na rzecz Afryki, w którym brakowało 500 mln euro.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Merkel: 14 państw UE przyjmie uchodźców z innych krajów członkowskich
Komentarze (4)
AB
Aleksander Borowski
1 lipca 2018, 23:56
Może będzie tak samo jak po rozmowie z premierem Izraela.Morawecki ogłosi wielki sukces polityczny ,by uspokoić  zakomleksiałych nacjonalistów ,a przyjmie w realu nieco inne rozwiązania.W koncu ten nowy wielki port lotniczy w planach PISU maja budowac Pakistańczycy.Premier Węgier tez nieustannie ,na użytek gawiedzi, głosi hasła antymigracyjne ,a tak naprawdę to trochę tych migrantów wpuścił. Morawiecki sprawdzłby jako pracownik firmy Provident jako specjalista w udzielaniu pożyczek prostym ludziom "na korzystnych warunkach"
30 czerwca 2018, 18:45
Według agencji Reutera wśród 14 krajów, które wyraziły wolę na zawarcie takiego porozumienia są m.in. Polska, Węgry i Czechy, a więc kraje, które sprzeciwiały się obowiązkowym kwotom rozdziału uchodźców między kraje członkowskie UE. ----------- Miejmy nadzieję, że to prawda, a nie kaczka dziennikarska. Może w końcu i do elity rządzącej w Polsce dotarło, że przyjęcie kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy uchodźców w kraju liczącym 38 mln ludzi nie stanowi żadnego problemu. I że problemem jest brak solidarności, a nie sami uchodźcy. Jakie znaczenie ma milion czy nawet 2 miliony uchodźców w Unii Europejskiej, najbogatszym rejonie świata, gdzie mieszka 500 milionów ludzi.
1 lipca 2018, 12:04
To by był kompletny nonsens! Na szczęście to tylko brednie. Rzecznik MSZ stanowczo dementuję tę kaczkę dziennikarską: Nie ma żadnych nowych porozumień dotyczących przyjmowania osób ubiegających się o azyl z krajów UE. Potwierdzamy to, podobnie jak Republika Czeska i Węgry – powiedział w sobotę wieczorem agencji Reutera rzecznik MSZ Artur Lompart. Podobne oświadczenia złożyły Czechy i Węgry
MR
Maciej Roszkowski
1 lipca 2018, 15:04
Problemem nie jest przyjęcie kilku, czy kilkanasty tysięcy uchodźców. Problemem jest brak koncepcji, co z tym problemem zrobić w skali jego rzeczywistycvh rozmiarów i  w realnej perspektywie czasowej. Korzystając z obowiązującego w UE prawa łączenia rodzin z tych kilku, czy kilkunastu tysięcy ludzi zrobi, sie kilkadziesiąt, a może sto tysięcy. To jeszcze pewnie nie tragedia. Tylko co dalej. O jakich perspektywach czasowych mówimy. Rok, dwa? Damy radę. Każdy dostanie miejsce do spania i trzy posiłki dziennie, oraz podstawową opiekę lekarską. I co dalej? Będą uciekać na Zachód. Kto ma ich pilnować i w jaki sposób? Co za 15, 20 lat? Jakieś pomysły? Czego nas uczą doświadczenia Francji, a w mniejszej skali Holandii, Belgii które przyjmowały miograntów ze swoich dawnych kolonii. Jak żyją dziś ci ludzie po 20, 30 latach?  Na pewnio nie może nas nie być wśród państw pomagających, ale nie na zasadzie tylko milosierdzia. A co z krajami z których uchodzą nie tylko osoby zagrożone, ale przede wszystkim fachowe, energiczne, pracowite?. Te kraje stana się państwami upadłymi, pastwą gangów,  bandytów i Rosji.

Skomentuj artykuł

Merkel: 14 państw UE przyjmie uchodźców z innych krajów członkowskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.