Litwa wprowadziła tzw. listę Sawczenko

Litwa wprowadziła tzw. listę Sawczenko
(fot. theilr / flickr.com / CC BY-SA 2.0)
PAP/ed

Litwa jako pierwsza wśród krajów UE wprowadziła tzw. "listę Sawczenko", na której znalazły się osoby związane z aresztowaniem i procesem sądowym Nadii Sawczenko. 46 figurujących na liście osób obłożono zakazem wjazdu na Litwę w ciągu najbliższych 10 lat.

"+Lista Sawczenko+ obowiązuje od poniedziałku" - poinformował w środę PAP rzecznik prasowy litewskiego MSZ Kestutis Vaszkeleviczius. Na liście niepożądanych na Litwie osób znalazły się również osoby związane z bezprawnymi działaniami wobec dwóch skazanych w Rosji za rzekomą działalność terrorystyczną obywateli Ukrainy - Ołeha Sencowa i Ołeksandra Kolczenki.

Listy osób objętych sankcjami nie ujawniono. Według MSZ Litwy, jest ona zbliżona do ogłoszonej przez Ukrainę przed kilkoma tygodniami i w przyszłości może być rozszerzona. Na ukraińskiej "liście Sawczenko" znajduje się 84 rosyjskich i donbaskich urzędników m.in. szef Komitetu Śledczego Rosji Aleksandr Bastrykin i szef FSB Aleksandr Bortnikow, prokurator generalna Krymu Natalia Pokłonska oraz przywódca Ługańskiej Republiki Ludowej Ihor Płotnicki.

Pod koniec marca ukraińska lotniczka wojskowa Nadija Sawczenko została skazana na 22 lata pozbawienia wolności za współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy w czasie walk w Donbasie w 2014 roku. Sawczenko odrzuca oskarżenia o kierowanie z pokładu śmigłowca ogniem moździerzy, od którego zginęli dziennikarze.

Ukraiński reżyser Ołeh Sencow został w sierpniu 2015 roku skazany na 20 lat łagru za rzekome przygotowywanie zamachów, a ukraiński działacz ekologiczny Ołeksandr Kolczenko otrzymał karę 10 lat więzienia za rzekomy udział w aktach terrorystycznych na zaanektowanym przez Rosję Krymie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Litwa wprowadziła tzw. listę Sawczenko
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.