Litwa zbuduje płot na granicy z Białorusią. Łotwa wprowadziła stan wyjątkowy

Litwa zbuduje płot na granicy z Białorusią. Łotwa wprowadziła stan wyjątkowy
Fot. STR/EPA/PAP
PAP/mk

Litewski Sejm zdecydował o budowie płotu na granicy z Białorusią. Ma to uchronić Litwę przed napływem emigrantów z sąsiedniego kraju. Rząd łotewski ogłosił wprowadzenie stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią.

Płot na granicy Litwy z Białorusią będzie miał długości 508 km - zdecydował we wtorek Sejm w Wilnie, uchwalając w trybie nadzwyczajnym specjalną ustawę.

Projekt poparło 80 posłów w 141-osobowym parlamencie, dwóch opowiedziało się przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Ogrodzenie na granicy z Białorusią - szczególnie ważne dla państwa litewskiego

W dokumencie zapisano, że budowa ogrodzenia na granicy jest szczególnie ważna dla państwa litewskiego i dlatego przewidziane zostały uproszczone reguły przetargów.

„Konieczne jest zbudowanie silnej i bezpiecznej granicy z Białorusią i to jak najszybciej” – podkreśliła minister spraw wewnętrznych Agne Bilotaite, przedstawiając projekt w parlamencie. Zgodnie z pierwotnym planem ogrodzenie miało stanąć w ciągu dwóch lat. Minister poinformowała, że uchwalona ustawa pozwoli skrócić czas budowy o połowę.

Ogrodzenie graniczne ma się składać z dwóch elementów. Pierwszym będą zasieki typu concertina ułożone w trzech poziomach w formie piramidy. Drugim elementem będzie metalowy, czterometrowy płot w kształcie litery Y, na górze którego również zostanie zamontowana concertina. Część ogrodzenia zostanie wkopana w ziemię.

Szacuje się, że koszt projektu wyniesie około 152 mln euro. Finasowanie przewidziane jest z budżetu państwa, ale niewykluczone, że zostanie również wykorzystane wsparcie unijne.

Sejm Litwy zezwolił też na użycie wojska w sytuacjach nadzwyczajnych i przyznał mu więcej uprawnień w rozwiązywaniu kryzysów. W tym celu we wtorek wprowadzone zostały zmiany w przepisach dotyczących sił zbrojnych.

Większością głosów parlament ograniczył również liczbę miejsc, w których można składać wnioski azylowe. Zgodnie z przyjętym prawem, po ogłoszeniu na Litwie stanu wojennego, stanu wyjątkowego, czy sytuacji nadzwyczajnej, wniosek o azyl można złożyć w punktach kontroli granicznej lub strefach tranzytowych Państwowej Straży Granicznej przy legalnym wjeździe do kraju.

Problem migracji nasilił się pod koniec maja. Ogólna liczba osób, które nielegalnie przekroczyły w tym roku litewsko-białoruską granicę, wynosi ponad 4 tys. W całym 2020 roku zatrzymano jedynie 81 migrantów.

Władze Litwy od tygodnia stosują taktykę zawracania migrantów. Są oni kierowani na przejścia graniczne lub do placówek dyplomatycznych. W poniedziałek szefowa MSW Litwy podpisała kolejne rozporządzenie, na mocy którego każdy, kto nielegalnie przekroczył granicę, a będzie chciał powrócić do swojego kraju, otrzyma bilet i 300 euro.

Wilno jest przekonane, że napływ imigrantów to efekt działań Mińska, który w ten sposób reaguje na unijne sankcje i litewskie wsparcie dla białoruskiej opozycji.

Łotwa: stan wyjątkowy na granicy z Białorusią

Z tego samego powodu, jakim jest wzrost napływu nielegalnych imigrantów, rząd łotewski wprowadził we wtorek stan wyjątkowy w rejonach graniczących z Białorusią oraz w Dyneburgu, mieście leżącym w odległości kilkudziesięciu kilometrów od granicy.

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał od 11 sierpnia do 10 listopada.

Zgodnie z decyzją rządu, w celu opanowania sytuacji, łotewską straż graniczną wspomogą Narodowe Siły Zbrojne i policja. Rozszerzone zostaną także uprawnienia Państwowej Straży Granicznej. Pogranicznicy będą mieli prawo zawrócić migrantów, którzy nielegalnie przekroczą granicę, a do tego użyć siły fizycznej i środków specjalnych, jeśli będzie wymagała tego sytuacja.

Łotewski rząd zobowiązał również odpowiednie instytucje do zapewnienia osobom, które przekroczą granicę białorusko-łotewską, zakwaterowania, wyżywienia oraz artykułów pierwszej potrzeby.

Po zastosowaniu przez Litwę taktyki zawracania migrantów z powrotem na Białoruś, nielegalna migracja nasiliła się na granicy Polski i Łotwy. W dniach 6-10 sierpnia granicę łotewsko-białoruską przekroczyły 283 osoby.

Premier Łotwy Kriszjanis Karinsz zapowiedział już w ubiegłym tygodniu przyspieszenie modernizacji infrastruktury granicznej i zaangażowanie sił zbrojnych w ochronę granicy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
George A. Maloney SJ
23,03 zł
32,90 zł

Pozostaje nam mistyka 

Chrześcijanin przyszłości będzie musiał być mistykiem – stwierdził kiedyś słynny teolog katolicki Karl Rahner. Nam jednak rzadko udaje się „widzieć” Boga w sobie i wokół siebie.

Autor zaprasza do podjęcia modlitwy...

Skomentuj artykuł

Litwa zbuduje płot na granicy z Białorusią. Łotwa wprowadziła stan wyjątkowy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.