Łukaszenka: będziemy realizować postulaty MFW

Łukaszenka: będziemy realizować postulaty MFW
(fot. shutterstock.com)
Małgorzata Wyrzykowska / PAP / ml

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zapewnił w poniedziałek, że jego kraj będzie realizować postulaty Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), choćby było to trudne. Zaznaczył jednak, że jeśli MFW nie da Białorusi kredytu, to trudno.

- Będziemy realizować ich postulaty, choćby było to bardzo trudne - oznajmił Łukaszenka. I dodał: "Wszyscy wiedzą, że jeśli coś powiedzieliśmy, to zrobimy. Jeśli nie możemy, nie mówimy".
Jak powiedział, MFW nie daje Białorusi niepotrzebnych zaleceń. - Ale rozmowy z nimi prowadzić należy z uwzględnieniem naszego stanowiska - zastrzegł, wyrażając nadzieję, że MFW ze zrozumieniem odniesie się do takiego postawienia sprawy.
Łukaszenka dał przy tym do zrozumienia, że MFW może się zdecydować na współpracę z Białorusią lub nie. "Jeśli zdecydują się na wsparcie Białorusi, o które prosiliśmy to podziękujemy, ale jak się nie zdecydują, to trudno" - powiedział.
Nie wchodząc w szczegóły poinformował, że kierownictwo Rosji podjęło decyzję o wsparciu gospodarki Białorusi.
Białoruś zabiega o kredyt MFW w wysokości 3 mld dolarów. 31 marca 2015 roku kraj spłacił ostatnią transzę poprzedniego kredytu stand-by, wynoszącą 75,9 mln USD. Wicepremier Wasil Maciuszeuski powiedział na początku roku, że Białoruś liczy na rozpoczęcie nowego programu współpracy z MFW w styczniu-lutym.
Szef misji MFW na Białorusi David Hoffman zastrzegł w zeszłym roku, że aby Białoruś mogła realizować nowy program MFW, powinna przeprowadzić szereg głębokich reform strukturalnych. Konieczna jest według niego m.in. liberalizacja cen, w tym podniesienie opłat za usługi komunalne i transport publiczny do poziomu, w jakim będą w pełni pokrywać koszty tych usług. Według MFW pozwoli to zmniejszyć obciążenie finansowe przedsiębiorstw, które zgodnie z praktykowanym na Białorusi subsydiowaniem krzyżowym obecnie płacą zawyżone stawki za energię elektryczną.
Zgodnie z danymi Banku Narodowego Białorusi rezerwy walutowe kraju spadły w ubiegłym roku o prawie 900 mln dolarów do rekordowo niskiego poziomu 4,2 mld USD. Tymczasem według zapowiedzi ministra finansów Uładzimira Amaryna kraj musi w 2016 roku przeznaczyć na spłatę i obsługę zadłużenia zagranicznego około 3,3 mld dolarów.
DEON.PL POLECATworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Łukaszenka: będziemy realizować postulaty MFW
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.