Łukaszenka: walka z inflacją priorytetem

Łukaszenka: walka z inflacją priorytetem
(fot. shutterstock.com)
Małgorzata Wyrzykowska / PAP / ml

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka uznał w poniedziałek za priorytet walkę z inflacją. Mówił o tym na spotkaniu z ministrem finansów Uładzimirem Amarynem.

Prezydent oświadczył, że Białoruś nie powinna mieć wysokiej inflacji.

- Priorytetem jest obniżenie inflacji - oznajmił.

- Lepiej niech ona będzie jednocyfrowa. Wtedy ludzie zrozumieją, że w następnym roku zostanie ona obniżona, nawet jeśli będą trudności z budżetem - powiedział Łukaszenka.

Białoruś notowała w ostatnich latach wysoką inflację. Rekordowy poziom osiągnęła ona w kryzysowym roku 2011, kiedy to ceny wzrosły o 108,7 proc. Potem władzom udało się ją opanować i w roku ubiegłym wyniosła 16,2 proc.

W bieżącym roku do września włącznie inflacja wyniosła 9,2 proc. Początkowo planowano, że w skali roku wyniesie ona 12 proc., ale potem Bank Narodowy podniósł prognozę do 18 proc. z dopuszczalnym marginesem 2 pkt proc. w jedną lub drugą stronę.

W zeszłym tygodniu służba prasowa Łukaszenki poinformowała, że 1 lipca przyszłego roku na Białorusi zostanie przeprowadzona denominacja rubla białoruskiego - z nominałów banknotów znikną cztery zera i w obrocie pojawią się monety.

Obecnie banknot o najniższym nominale to 100 rubli, a o najwyższym - 200 tys. rubli. Od 1 lipca banknoty będą miały nominały od 5 do 500 rubli, a monety - 1 i 2 ruble oraz od 1 do 50 kopiejek.

Bank Narodowy zapewnił, że denominacja "ma charakter techniczny i nie wpłynie na siłę nabywczą rubla białoruskiego, kurs waluty narodowej wobec walut obcych oraz faktyczny poziom inflacji".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Łukaszenka: walka z inflacją priorytetem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.