Małżeństwa homoseksualne w Wielkiej Brytanii?

Małżeństwa homoseksualne w Wielkiej Brytanii?
PAP / slo

Rząd brytyjski ogłosił we wtorek projekt prawa pozwalającego osobom tej samej płci zawieranie małżeństwa cywilnego i dającego możliwość zawierania małżeństw homoseksualnych w miejscach kultu religijnego, pod warunkiem zgody władz duchownych.

Ta "ewolucja historyczna oznacza, że po raz pierwszy pary tej samej płci będą mogły zawierać małżeństwa podczas ceremonii cywilnych" - ujawnia dokument ministerstwa kultury, odpowiadającego również za kwestie równości.

- Nasze propozycje oznaczają, że instytucja małżeństwa będzie dostępna dla wszystkich - powiedziała szefowa tego resortu Maria Miller, która zamierza przedstawić w parlamencie na początku przyszłego roku projekt ustawy zrównującej status małżeństw homoseksualnych i heteroseksualnych.

- Myślę, że jeśli dwie osoby chcą wyrazić sobie miłość i swoje wzajemne zaangażowanie, państwo nie powinno czynić im przeszkód. Te zmiany wzmocnią małżeństwo w naszym społeczeństwie - dodała, podkreślając, że projekt ten pozwoli na "budowę społeczeństwa bardziej sprawiedliwego dla wszystkich".

Ustawa pozwali różnym Kościołom, za wyjątkiem Kościoła anglikańskiego, na udzielanie ślubów parom homoseksualnym.

DEON.PL POLECA

Kościół anglikański, który ma w Zjednoczonym Królestwie status oficjalny, udziela ślubu parom heteroseksualnym w imieniu państwa.

- Z naciskiem podkreślam, że żadna organizacja religijna nie będzie zmuszana do celebrowania małżeństw tej samej płci. Prawo zakłada, że w Kościele Anglii i Kościele Walii (Kościoły anglikańskie) zawieranie małżeństw między osobami tej samej płci jest nielegalne - dodała minister.

Podobnie jak Kościół anglikański, Kościół katolicki także jest przeciwny małżeństwom homoseksualnym. Jednak inne związki religijne, jak kwakrzy czy pewne nurty liberalne w judaizmie, są otwarte na małżeństwa między osobami tej samej płci.

W Wielkiej Brytanii geje i lesbijki mogą od 2005 roku zawierać tzw. związki cywilne, ale w dokumentach oficjalnych nie figurują jako małżonkowie, lecz jako partnerzy. Partnerzy mają te same prawa cywilne co małżonkowie heteroseksualni, np. do dziedziczenia, czy adopcji dzieci, nie mogą być jednak nazywane małżeństwami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Małżeństwa homoseksualne w Wielkiej Brytanii?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.