Merkel: jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz brexitu

Merkel: jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz brexitu
(fot. depositphotos.com)
PAP / ms

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w niedzielę, że RFN jest przygotowana na każdy scenariusz wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szefowa niemieckiego rządu spotka się w najbliższą środę w Berlinie z premierem Borisem Johnsonem.

"Jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność (...), nawet jeśli nie dojdziemy do porozumienia. W każdym wypadku będę się starać szukać rozwiązań do ostatniego dnia negocjacji" - oświadczył Merkel w Urzędzie Kanclerskim podczas dnia otwartych drzwi.

DEON.PL POLECA
"Uważam, że zawsze lepiej wyjść z umową niż bez. Ale jeśli nie będzie to możliwe, to będziemy także przygotowani na alternatywę" - dodała.

Szefowa rządu RFN spotka się z premierem Wielkiej Brytanii w środę wieczorem w Berlinie. Głównym tematem rozmów będzie wyjście Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty.

DEON.PL POLECA

"Cieszymy się z każdej wizyty - należy rozmawiać i szukać dobrych rozwiązań" - oznajmiła Merkel w niedzielę.

Z informacji, które w czwartek ujawnił ekonomiczny dziennik "Handelsblatt" wynika, że według rządu Niemiec opuszczenie UE przez Zjednoczone Królestwo 31 października bez porozumienia z Brukselą jest "wysoce prawdopodobne". Gazeta powołuje się na wewnętrzną notatkę niemieckiego ministerstwa finansów.

Nic nie wskazuje na to, by nowy brytyjski premier Boris Johnson zamierzał zrezygnować z domagania się, by z wynegocjowanej już przez strony umowy rozwodowej usunięto zapis o tzw. backstopie dla Irlandii Północnej. Resort zaleca w związku z tym, by pozostałe państwa unijne również "poważnie potraktowały scenariusz zakładający brexit bez umowy".

Według magazyny "Sunday Telegraph" Johnson zakomunikuje w środę Merkel, że brytyjski parlament nie zdoła powstrzymać brexitu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Merkel: jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz brexitu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.