MFW: plan dla Ukrainy może być zrewidowany

MFW: plan dla Ukrainy może być zrewidowany
(fot. EPA/MICHAEL REYNOLDS)
PAP / psd

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przyznał w czwartek, że plan pomocy dla Ukrainy, w wysokości 17 mld dolarów, zostanie zrewidowany w przypadku utraty przez władze w Kijowie wschodu kraju.

"Jeśli rząd centralny utraci efektywną kontrolę nad wschodem kraju, program zostanie zrewidowany" - zapowiada MFW w raporcie na temat szczegółów pomocy finansowej dla Ukrainy, uzgodnionej w środę.

"Konflikt (w regionie) może zmniejszyć wpływy do budżetu i znacznie zaszkodzić perspektywom inwestycyjnym" - pisze Fundusz, dodając, że sytuacja Ukrainy może się pogorszyć bardziej niż przewidywano.

Według MFW wschodnie obwody (doniecki, ługański i charkowski) reprezentują razem ponad 21 proc. ukraińskiego PKB i 30 proc. produkcji przemysłowej kraju. W razie eskalacji w regionie, niezbędne okaże się zwiększenie pomocy dla Ukrainy - ocenia MFW. W takim przypadku rozpatrzone zostaną również "środki korygujące" do programu reform wymaganego przez Fundusz od Kijowa.

W środę MFW zaaprobował dwuletni program pomocy dla Ukrainy w formie kredytów na sumę 17,1 mld dolarów. Pomoc ma być udzielana ratami, przy czym pierwsza ma wynieść 3,2 mld dolarów i ma być wypłacona niezwłocznie. Uruchomienie każdej kolejnej transzy będzie uzależnione od oceny stanu ukraińskiej gospodarki dokonywanej co dwa miesiące.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

MFW: plan dla Ukrainy może być zrewidowany
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.