Minister ds. Brexitu sugeruje porozumienie z UE przed 21 listopada

Minister ds. Brexitu sugeruje porozumienie z UE przed 21 listopada
PAP/EPA/ANDY RAIN
3 lata temu
PAP/ ed

Brytyjski minister ds. wyjścia z Unii Europejskiej Dominic Raab zasugerował, że negocjacje dotyczące opuszczenia Wspólnoty mogą zostać sfinalizowane przed 21 listopada br. - wynika z jego upublicznionej w środę korespondencji z parlamentarną komisją ds. Brexitu.

Odpisując na zaproszenie do zeznawania przed posłami w Izbie Gmin, Raab w liście oświadczył, że będzie gotów odpowiedzieć na pytania, "kiedy porozumienie (z UE) zostanie sfinalizowane". "Obecnie spodziewam się, że data 21 listopada będzie odpowiednia" - dodał.

Pytany jednak o te słowa rzecznik premier Theresy May odmówił potwierdzenia tej sugestii, mówiąc dziennikarzom, że może jedynie powtórzyć, "jak wielokrotnie to robił", że brytyjski rząd "od zawsze mówi, że chce zakończyć te (negocjacje) tak szybko, jak to możliwe".

Putin: Rosja będzie bronić praw swych rodaków żyjących za granicą >>

Z kolei irlandzki minister spraw zagranicznych Simon Coveney powiedział w środę na wspólnej konferencji prasowej z szefem francuskiej dyplomacji Jean-Yves'em Le Drianem, że "wzmocnienie negocjacji w kierunku porozumienia leży w szczególności w gestii brytyjskiej strony rozmów".

Jak jednak zastrzegł, aby mogło do tego dojść, unijni negocjatorzy musieliby w ciągu najbliższych dni zasygnalizować liderom 27 państw członkowskich, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo wypracowania umowy już w najbliższym tygodniu. Eksperci oceniają, że to wymagałoby najprawdopodobniej dalszych ustępstw ze strony Wielkiej Brytanii.

Rozmowy w sprawie Brexitu trwają od maja 2017 roku. Najpoważniejsze różnice między stronami dotyczą m.in. przyszłego statusu prawnego Irlandii Północnej, który pozwoliłby na uniknięcie powrotu tzw. twardej granicy z pozostającą w Unii Europejskiej Irlandią, a także długości i warunków tzw. okresu przejściowego.

Wbrew wcześniejszym nadziejom obie strony nie doszły do porozumienia podczas październikowego szczytu Rady Europejskiej. Media spekulowały, że w razie rychłego przełomu możliwe jest zwołanie dodatkowego szczytu na połowę listopada. W przeciwnym razie rozmowy będą kontynuowane na kolejnym spotkaniu liderów w grudniu.

Bruksela chce zakończyć negocjacje jak najwcześniej, by mieć czas na zaakceptowanie porozumienia przez Parlament Europejski i Radę UE. Musi to nastąpić przed Brexitem, który jest przewidziany na 29 marca 2019 roku.

Donald Trump: 14. poprawka do konstytucji nie gwarantuje obywatelstwa każdemu >>

Dłużej niż po stronie unijnej zatwierdzanie umowy może potrwać w brytyjskim parlamencie. Już teraz polityczne kłopoty, zwłaszcza silny opór frakcji eurosceptycznej, wskazywane są jako główna przeszkoda w zawarciu porozumienia z UE.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Minister ds. Brexitu sugeruje porozumienie z UE przed 21 listopada
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.