Możliwa "pauza" w relacjach Ukraina-UE

Możliwa "pauza" w relacjach Ukraina-UE
(fot. president.gov.ua)
7 lat temu
PAP / pz

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz nie wykluczył we wtorek pauzy w relacjach między jego krajem a Unią Europejską. Przyczyną mogą być problemy z parafowaniem umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE - wynika z wypowiedzi szefa państwa.

Mówiąc o negocjowanej umowie stowarzyszeniowej Janukowycz dał do zrozumienia, że obecnie decyzja o jej parafowaniu należy do UE. Wcześniej oczekiwano, że umowa zostanie parafowana podczas zaplanowanego na grudzień szczytu Ukraina-UE.

- Rozmowy są zakończone. Pozostało podjęcie decyzji politycznej, parafowanie dokumentów o umowie o powołaniu strefy wolnego handlu i stowarzyszeniu, a następnie ratyfikacja w parlamentach Ukrainy i państwach UE. Trudno dziś powiedzieć, jak będzie przebiegał ten proces - oświadczył prezydent Ukrainy.

- Widzimy, że są politycy i państwa, które uważają, że Ukraina nie osiągnęła jeszcze tych kryteriów, których spełnienie jest od nas wymagane. I jeśli w tej kwestii trzeba będzie zrobić jakąś przerwę - do czego nie raz dochodziło w naszych stosunkach z UE - możliwe, że dojdzie do niej teraz - dodał Janukowycz.

Wcześniej na tej samej konferencji prasowej prezydent Grybauskaite oświadczyła, że sukces grudniowego szczytu Ukraina-UE będzie zależał od tego, w jaki sposób Kijów okaże swe przywiązanie do przestrzeganych w UE wartości demokratycznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Możliwa "pauza" w relacjach Ukraina-UE
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Możliwa "pauza" w relacjach Ukraina-UE
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.