MSZ Syrii wysłało Rosji plan zawieszenia broni

MSZ Syrii wysłało Rosji plan zawieszenia broni
fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
PAP / mm

Minister spraw zagranicznych Syrii Walid el-Mualim powiedział w piątek w Moskwie, że przekazał Rosji plan zawieszenia broni w Aleppo, największym mieście Syrii; Damaszek jest też gotów do wymiany więźniów z opozycją w syryjskim konflikcie.

Mualim po spotkaniu w Moskwie z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem powiedział, że przedstawił Rosji plan dotyczący "środków wzmocnienia bezpieczeństwa w Aleppo".

Jak dodał, Damaszek jest gotowy do wymiany jeńców z opozycją. "Poinformowałem ministra Ławrowa, że jesteśmy gotowi wymienić przetrzymywanych na więźniów pojmanych przez wrogą stronę. W związku z tym jesteśmy gotowi do wymiany spisów (więźniów) i do opracowania mechanizmu przeprowadzenia wymiany" - powiedział Mualim.

Ławrow zaznaczył, że władze syryjskie - zgodnie z prośbą Rosji - "są gotowe podjąć szereg kroków o charakterze humanitarnym". Te, jak mówił Ławrow, "konkretne propozycje" to m.in. dostawy pomocy humanitarnej do Wschodniej Ghuty leżącej na obrzeżach Damaszku, a także do innych regionów, w tym Aleppo.

Tematem rozmów obu ministrów w Moskwie była również międzynarodowa konferencja pokojowa na temat Syrii zwana Genewą 2, zaplanowana na 22 stycznia. Ławrow oświadczył, że jest konieczne, by zaproszenie do udziału w Genewie 2 otrzymali "przedstawiciele całego spektrum sił opozycyjnych w Syrii".

Wyraził zaniepokojenie, że Syryjska Koalicja Narodowa, główna organizacja syryjskiej opozycji na uchodźstwie, waha się w kwestii swego udziału w konferencji.

Celem Genewy 2 jest znalezienie politycznego rozwiązania konfliktu w Syrii, który trwa prawie trzy lata i kosztował dotychczas życie ponad 130 tysięcy ludzi (według opozycji).

Uczestnicy konferencji mają ponownie przyjąć główne założenia porozumienia, które wypracowała w czerwcu 2012 roku tzw. grupa działania ds. Syrii, zrzeszająca m.in. kraje Zachodu i sojuszników Damaszku - Rosję i Chiny. Porozumienie zostało podpisane, ale nie wprowadzono go w życie.

Przewiduje ono utworzenie rządu przejściowego, w którym mają znaleźć się członkowie obecnych władz Syrii i opozycji oraz innych ugrupowań. Tymczasowy gabinet ma doprowadzić do nowelizacji konstytucji i wyborów, które wyłonią nowe władze.

Różnice między państwami dotyczą interpretacji tego porozumienia i roli, jaką wyznaczało ono prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi. USA naciskają na jego odejście, Rosja podkreśla zaś, że o przekazaniu władzy w Syrii powinni decydować sami Syryjczycy i że żadna ze stron nie powinna być z tego procesu wykluczana.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

MSZ Syrii wysłało Rosji plan zawieszenia broni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.