Najdroższa i najdłuższa w budowie linia metra

Najdroższa i najdłuższa w budowie linia metra
(fot. A.Currell / flickr.com)
9 lat temu
PAP / drr

Budowa trzeciej linii metra w Rzymie będzie prawdopodobnie najdłuższą i najdroższą inwestycją w historii Włoch i Unii Europejskiej - takie obawy wyraził Sąd Obrachunkowy w Rzymie, odpowiednik NIK. Już wydano na ten cel 3,3 miliarda euro.

W obszernym sprawozdaniu przedstawionym w czwartek podkreślono, że w związku z realizacją tej budowy w historycznym centrum Wiecznego Miasta jej koszt na pewno jeszcze znacznie wzrośnie.

Według autorów dokumentu jej łączny koszt był stale niedoszacowany. Przypomniano, że w 2001 roku obliczano go na blisko 2 miliardy euro, potem sumę tę podniesiono do 2,6 miliarda euro, ale i to było poniżej realnych kosztów inwestycji w metropolii mającej - jak przypomniano - charakter zabytku archeologii. Tymczasem linia ta ma przebiegać przez samo serce włoskiej stolicy.

Według niektórych ekspertów, którzy skomentowali sprawozdanie, wydatki z publicznej kasy na ten cel mogą sięgnąć nawet 6 miliardów euro.

Pierwotnie zakładano, że linia C będzie gotowa na rok 2000, gdy w Rzymie obchodzono Rok Święty. Teraz zaś nie wiadomo nawet, czy budowa zostanie ukończona w roku 2020, gdy Wieczne Miasto chciałoby zorganizować letnią olimpiadę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Najdroższa i najdłuższa w budowie linia metra
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.