NATO nalega na sojuszniczą solidarność

NATO nalega na sojuszniczą solidarność
Sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen (fot. PAP/EPA/VALDA KALNINA)
PAP / mik

W drugim i ostatnim dniu nieformalnego spotkania szefów dyplomacji państw NATO w Tallinie większość uczestników podkreślała w piątek, że obrona nuklearna Sojuszu powinna być oparta na zasadzie solidarności.

Ministrowie spraw zagranicznych byli zgodni co do tego, że każda redukcja taktycznej broni nuklearnej NATO w Europie powinna następować na zasadzie porozumienia o jednoczesnej redukcji tego typu broni przez stronę rosyjską.

Sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen podkreślił na zakończenie obrad "zasadnicze znaczenie szerokiego podziału odpowiedzialności" wśród państw członkowskich.

Ministrowie - powiedział Rasmussen - porozumieli się, że żaden kraj nie podejmie jednostronnych kroków, aby domagać się indywidualnie od Waszyngtonu wycofania amerykańskiej broni nuklearnej ze swego terytorium. Odnosi się to do państw NATO, na których terytoriach znajduje się broń taktyczna USA. Są to: Belgia, Holandia, Niemcy, Włochy i Turcja.

Clinton powiedziała na konferencji prasowej w Tallinie, że USA podejmują działania na rzecz redukcji broni atomowej na świecie, czego przykładem jest podpisane ostatnio z Rosją na waszyngtońskim szczycie w sprawie bezpieczeństwa atomowego porozumienie w sprawie redukcji broni strategicznej.

Szefowa amerykańskiej dyplomacji nie pozostawiła jednak wątpliwości, że dopóki broń atomowa istnieje, Stany Zjednoczone będą utrzymywały "pewny i skuteczny arsenał atomowy zdolny powstrzymać każdego przeciwnika" przed użyciem tego typu broni.

Rasmussen uważa, że NATO powinno utrzymywać swój arsenał broni nuklearnej "na możliwie najniższym poziomie" w celu "utrzymania równowagi" między swą polityką odstraszania a udzielaniem poparcia międzynarodowym wysiłkom rozbrojeniowym.

Uczestnicy posiedzenia byli zgodni, że nowa koncepcja strategiczna, którą NATO ma przyjąć w listopadzie musi uwzględniać redukcję broni strategicznej uzgodnioną między Waszyngtonem a Moskwą, jak również rewizję traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT), która będzie omawiana w przyszłym tygodniu w Nowym Jorku.

Debata ta odbędzie się na wniosek pięciu krajów NATO (Niemcy, Belgia, Holandia, Luksemburg i Norwegia) i będzie dotyczyć perspektyw wycofania broni taktycznej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

NATO nalega na sojuszniczą solidarność
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.