NATO zadowolone z ratyfikowania układu START
Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen wyraził zadowolenie z ratyfikowania przez Senat USA nowego układu z Rosją o ograniczeniu strategicznych zbrojeń nuklearnych START. Ocenił, że jest to korzystne dla współpracy zachodnich sojuszników z Moskwą.
"Bardzo cieszę się z ratyfikacji" układu, który "wnosi znaczący wkład w euroatlantyckie bezpieczeństwo" - oświadczył szef NATO w komunikacie wydanym w środę wieczorem.
"Kolejna redukcja rosyjskich i amerykańskich arsenałów strategicznej broni nuklearnej otworzy drogę ku inicjatywom w dziedzinie kontroli broni atomowej i konwencjonalnej, które jeszcze bardziej wzmocnią bezpieczeństwo w strefie euroatlantyckiej i poza nią" - ocenił Rasmussen.
Na mocy nowego układu każda ze stron będzie mogła posiadać najwyżej 1550 głowic nuklearnych gotowych do bojowego użycia, czyli o 74 proc. mniej niż przewidywał poprzedni układ START i o 30 proc. mniej niż zapisano w tzw. układzie moskiewskim z 2002 roku.
Zgodnie z nowym START-em łączna liczba gotowych i niegotowych do użycia bojowego lądowych wyrzutni międzykontynentalnych pocisków balistycznych, wyrzutni rakiet balistycznych na okrętach podwodnych oraz oprzyrządowanych do uzbrojenia nuklearnego ciężkich bombowców u każdego z partnerów nie może przekroczyć 800.
Jednocześnie obu stronom zezwolono na posiadanie do 700 gotowych do użycia środków przenoszenia broni jądrowej, którymi są międzykontynentalne pociski balistyczne bazowania lądowego, rakiety balistyczne umieszczone na okrętach podwodnych i zdolne do uderzeń nuklearnych bombowce. W porównaniu z poprzednim układem START jest to pułap o ponad połowę niższy.
Skomentuj artykuł