Obama podpisał ustawę o budżecie Pentagonu

Obama podpisał ustawę o budżecie Pentagonu
Obama podpisał ustawę o budżecie Pentagonu (fot. whitehouse.gov)
PAP / ad

Prezydent Barack Obama podpisał w piątek ustawę o budżecie Departamentu Obrony na rok finansowy 2011, która zawiera przepisy w praktyce uniemożliwiające dalsze przesyłanie podejrzanych o terroryzm z więzienia w Guantanamo, na Kubie, do USA w celu postawienia ich przed cywilnym sądem.

W konsekwencji oddala to zapowiadane przez Obamę, podczas kampanii wyborczej w 2008 r., zamknięcie tego owianego złą sławą wojskowego więzienia w bliżej nieokreśloną przyszłość.

"Pomimo mojego zdecydowanego sprzeciwu wobec tych postanowień, przeciwko którym moja administracja konsekwentnie występowała, podpisałem tę ustawę ze względu na znaczenie zatwierdzenia wydatków m. in. na naszą działalność militarną w 2011 r." - powiedział prezydent.

Ustawa, uchwalona przez obie izby Kongresu w końcu grudnia ub. r. po wielomiesięcznych negocjacjach, określa budżet Pentagonu na poziomie 725,9 mld dolarów. Zabrania jednak finansowania z funduszy federalnych transportowania podejrzanych z Guantanamo do USA i pokrywania kosztów ich przetrzymywania.

DEON.PL POLECA


Ogranicza też możliwości finansowania przekazywania podejrzanych innym krajom, jeśli nie będą spełnione pewne szczegółowe warunki.

Prezydent zapowiedział, że jest nadal zdecydowany dążyć do zamknięcia więzienia w Guantanamo, gdzie podejrzani, głównie cudzoziemcy, są przetrzymywani często bez formalnego postawienia im zarzutów. Społecznością międzynarodową wstrząsnęły ujawnione przez media brutalne metody ich przesłuchań.

"Moja administracja będzie współdziałać z Kongresem w celu unieważnienia tych ograniczeń, złagodzenia ich skutków i będzie sprzeciwiać się jakimkolwiek próbom ich rozszerzenia w przyszłości" - stwierdził Obama w opublikowanym oświadczeniu.

Planowane zamknięcie więzienia w Guantanamo wywoływało zdecydowany sprzeciw republikańskiej opozycji, która jest zdania, że podejrzani powinni być sądzeni przez sądy wojskowe.

Reuter zauważa, że planowany proces przed sądem nowojorskim Chalida Szejka Muhammada, który przyznał się do kierowana zamachami terrorystycznymi z 11 września 2001 r., stanął w obecnej sytuacji pod znakiem zapytania, podobnie jak procesy innych podejrzanych.

W więzieniu Guantanamo przetrzymywanych jest obecnie 173 podejrzanych, z których zaledwie 3 doczekało się procesów zgodnych z wymogami prawa międzynarodowego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obama podpisał ustawę o budżecie Pentagonu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.