"Nie ma czego negocjować z ETA"

"Nie ma czego negocjować z ETA"
(fot. EPA/Javier Etxezarreta )
AP / PAP / slo

Hiszpańska minister obrony Carme Chacon Piqueras oświadczyła w państwowej telewizji, że rząd nie zamierza rozmawiać z organizacją baskijskich separatystów ETA, która ogłosiła w czwartek zakończenie walki zbrojnej - poinformowała w piątek agencja AP.

Był to pierwszy jasny sygnał rządu Hiszpanii, że nie zamierza zawierać żadnej ugody z ugrupowaniem, mimo iż przyjął z zadowoleniem wiadomość o zaprzestaniu przez ETA 43-letniej walki zbrojnej.

Również rodziny ofiar ETA naciskają, aby terroryści się rozbroili i powiedzieli władzom, gdzie przetrzymują broń oraz materiały wybuchowe. - Jest to oczekiwany koniec, ale nie najbardziej pożądany - skomentował decyzję ugrupowania o zaprzestaniu walki zbrojnej przewodniczący Stowarzyszenia Ofiar Terroryzmu Angeles Pedraza. - Chcemy całkowitej przegranej ETA - dodał.

ETA (Euskadi Ta Askatasuna - Kraj Basków i Wolność) powstała 31 lipca 1959 roku. Od rozpoczęcia przez nią działalności zbrojnej w 1968 roku w zamachach przeprowadzonych przez ETA zginęło 858 osób: wojskowych, członków Gwardii Cywilnej, policjantów, polityków, sędziów, a także setki przypadkowych osób. ETA walczy o niepodległość Baskonii, regionu położonego na pograniczu Hiszpanii i Francji.

W 2001 roku ETA została umieszczona na liście organizacji terrorystycznych Unii Europejskiej i USA.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Nie ma czego negocjować z ETA"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.