Nie żyje legenda himalaizmu; na K2 zginął Rick Allen. Odnaleziono też zwłoki trzech innych wspinaczy

Nie żyje legenda himalaizmu; na K2 zginął Rick Allen. Odnaleziono też zwłoki trzech innych wspinaczy
fot. Depositphotos
eurosport.tvn24.pl / PAP / pk

Z Karakorum wciąż napływają informacje o kolejnych odnalezionych ciałach wspinaczy. W czasie wyznaczania nowej drogi na K2 zginął pod lawiną doświadczony himalaista Rick Allen (Wielka Brytania); znaleziono również zwłoki Muhammada Ali Sadpary (Pakistan), Johna Snorriego (Islandia) i Juana Pablo Mohra (Chile), którzy zaginęli na początku lutego podczas zimowej próby wejścia na szczyt.

Jak informuje portal eurosport.tvn24.pl, pochodzący ze Szkocji, 68-letni wspinacz Rick Allen został porwany przez lawinę. Himalaiście towarzyszyło dwoje wspinaczy -  Jordi Tosas (Hiszpania) i Stephan Keck (Austria), których udało się uratować.

O śmierci Allena poinformowano w wydanym przez Partners Relief and Development oświadczeniu. Napisano:

DEON.PL POLECA

Z wielkim smutkiem możemy ogłosić, że Rick Allen, członek naszego zarządu, a także wspaniały przyjaciel, zginął podczas próby wytyczenia nowej drogi na wierzchołek K2. Rick umarł, robiąc to, co kochał najbardziej.

Rick Allen był legendą himalaizmu; za przejście w 2012 r. niezwykle trudnej, 10-kilometrowej grani Mazeno na Nanga Parbat został uhonorowany prestiżową nagrodą - Złotym Czekanem w 2013 r.

Nimeal w tym samym czasie uczestnicy dwóch ekspedycji odnaleźli ciała trzech wspinaczy Muhammada Ali Sadpary (Pakistan), Johna Snorriego (Islandia) i Juana Pablo Mohra (Chile), którzy zaginęli na początku lutego podczas zimowej próby wejścia na K2.

Ciała mają być przetransportowane helikopterami do bazy.

5 lutego rząd pakistański oficjalnie uznał trzech himalaistów za zmarłych, po tym jak niepowodzeniem skończyły się akcje ratunkowe z udziałem helikoptera, myśliwców F16 i międzynarodowej grupy himalaistów.

Znalezienie ciał na tej wysokości nie daje odpowiedzi, czy trójka himalaistów zdobyła wierzchołek drugiej pod względem wysokości góry świata, jak w lutym uznawały władze Pakistanu.

Zimą w próbie zdobycia K2 brał także udział 20-letni syn Sadpary - Sajid, ale zawrócił będąc powyżej obozu III z powodu awarii butli tlenowej. Muhammad Sadpara to zdobywca ośmiu ośmiotysięczników, w tym pierwszy człowiek, który zimą stanął na Nanga Parbat (2016, z Baskiem Alexem Txikonem i Włochem Simone Moro).

 

Źródło: eurosport.tvn24.pl / PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nie żyje legenda himalaizmu; na K2 zginął Rick Allen. Odnaleziono też zwłoki trzech innych wspinaczy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.