Merkel: Niemcy mają obowiązek podtrzymywania pamięci o ofiarach nazizmu

PAP/kb

Kanclerz Angela Merkel w 76. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie podkreśliła, że należy pamiętać o ofiarach nazistowskich Niemiec.

"8 maja był dniem wyzwolenia. Oznaczał koniec nazistowskiej dyktatury i załamania cywilizacji, którym było Shoah. Naszą niewygasającą odpowiedzialnością pozostaje podtrzymywanie pamięci o milionach ludzi, którzy stracili życie w czasach dyktatury narodowego socjalizmu" - brzmi okolicznościowe oświadczenie Merkel, opublikowane na Twitterze przez rzecznika prasowego niemieckiego rządu Steffena Seiberta.

"Rozprawienie się z narodowym socjalizmem, pamięć o krzywdach i winie nie osłabia naszej demokracji, przeciwnie zwiększa jej siłę i odporność" - mówił z kolei w piątek prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Również on podkreślił konieczność zachowania przez Niemców pamięci o nazistowskich zbrodniach.

W świętowanym 8 maja na Zachodzie dniu zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami "wszystkim, którzy ryzykowali życie i poświęcali się miliony razy, by uwolnić świat od faszyzmu" dziękował również na Twitterze minister spraw zagranicznych RFN Heiko Maas. Dodał, że niestety nawet i dziś faszyzm nie jest całkowicie wykorzeniony i "każdego dnia musimy wspólnie walczyć o demokrację i wolność".

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Nesterowicz

Stary piecyk gazowy, stolik z ceratą w ciasnej kuchni, na balkonie wytarty taboret. Małe mieszkanie w małym bloku małego miasta. Choć mijają dekady, nic się nie zmienia. Niech nas jednak nie zwiedzie poczciwa kawa z...

Skomentuj artykuł

Merkel: Niemcy mają obowiązek podtrzymywania pamięci o ofiarach nazizmu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.