Niemcy nie chcą udziału swoich wojsk w misjach
Czterech na pięciu (82 proc.) Niemców chciałoby, żeby Bundeswehra mniej angażowała się w misje wojskowe, a blisko dwie trzecie uważa, że rząd w Berlinie powinien kierować się ostrożnością w polityce zagranicznej - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu.
82 proc. pytanych uważa, że siły zbrojne Niemiec powinny ograniczyć liczbę misji wojskowych, a 62 proc. jest zdania, że ich kraj w polityce zagranicznej powinien zachować ostrożność - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Fundację Koerbera z udziałem 1000 osób.
Blisko dwie trzecie respondentów argumentowało, że Niemcy mają zbyt wiele własnych problemów, by udzielać się w międzynarodowych inicjatywach, a około połowy wskazało historię kraju jako powód wycofania się z proaktywnej polityki zagranicznej.
W 1994 roku 62 proc. Niemców chciało, by ich kraj bardziej angażował się w działania na arenie międzynarodowej.
Obecnie w zagranicznych misjach wojskowych z udziałem państw sojuszniczych NATO i innych partnerów uczestniczy ok. 4700 żołnierzy Bundeswehry. Większość z nich przebywa w Afganistanie w ramach międzynarodowej interwencji wojskowej NATO; od 2001 roku śmierć poniosło tam 54 niemieckich żołnierzy.
W 2013 roku Bundeswehra dołączyła do misji w Senegalu, Mali i Turcji, a w bieżącym roku weźmie udział w unijnej misji w Republice Środkowoafrykańskiej.
Skomentuj artykuł