Niemcy apelują do NATO o wzmożoną czujność

Niemcy apelują do NATO o wzmożoną czujność
(fot. PAP/EPA/CARSTEN REHDER)
PAP / mm

W sporze z Rosją o Ukrainę NATO musi przestrzegać swoich zobowiązań sojuszniczych - powiedział prezydent Niemiec Joachim Gauck we wtorek podczas wizyty w Nieuw Milligen pod Apeldoorn w Holandii, gdzie stacjonuje niemiecko-holenderski korpus.

"Nie jesteśmy bezradni" - powiedział Gauck, obserwując manewry, w których uczestniczy 4 000 żołnierzy z 12 krajów.

"Obawy Polaków i mieszkańców krajów bałtyckich należy traktować poważnie" - podkreślił prezydent. Jak zaznaczył, NATO musi doskonalić swoje zdolności bojowe. "Wypełnimy nasze zobowiązania sojusznicze" - zapewnił Gauck, cytowany przez agencję dpa.

Polska, Rumunia i kraje bałtyckie domagają się w związku z konfliktem na Ukrainie większej obecności wojsk NATO na wschodnich rubieżach Sojuszu. NATO zwiększyło liczbę lotów kontrolnych w tym regionie, wzmocniło też siły morskie na Bałtyku, jednak rozmieszczenie dodatkowych wojsk lądowych w Polsce i innych krajach napotyka sprzeciw części krajów Sojuszu, w tym niemieckiego rządu. Berlin oświadczał od początku kryzysu na Ukrainie, że wyklucza rozwiązanie militarne.

Prezydent Niemiec wielokrotnie od zeszłego roku opowiadał się za bardziej aktywną rolą Niemiec w polityce międzynarodowej. Jego zdaniem Niemcy ze względu na swoją siłę gospodarczą i wpływy polityczne nie mogą być "biernymi obserwatorami" międzynarodowej sceny politycznej. Niemiecki prezydent pełni funkcje reprezentacyjne i nie jest - w przeciwieństwie do prezydenta RP - zwierzchnikiem sił zbrojnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Niemcy apelują do NATO o wzmożoną czujność
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.