Niemcy/ Prokuratura federalna traktuje zabójstwa w Hanau jako możliwy zamach

Niemcy/ Prokuratura federalna traktuje zabójstwa w Hanau jako możliwy zamach
(fot. PAP/EPA/ARMANDO BABANI)
1 miesiąc temu
PAP / pp

Niemiecka Federalna Prokuratura Generalna (BGA) przejęła w czwartek śledztwo w sprawie Tobiasa R., który zabił dziewięć osób w mieście Hanau. BGA, zajmująca się szczególnie ciężkimi przestępstwami przeciw państwu, traktuje sprawę jako możliwy zamach terrorystyczny.

O przejęciu śledztwa przez BGA poinformował w czwartek rzecznik tej instytucji w Karlsruhe.

Morderca, który w środę wieczorem zabił dziewięć osób w mieście Hanau w Hesji, to 43-letni Niemiec, mieszkaniec Hanau, a wstępne ustalenia z analizy jego strony internetowej wskazują, że działał z pobudek ksenofobicznych - poinformował szef MSW kraju związkowego Hesja, w którym położone jest Hanau, Peter Beuth.

Wcześniej dziennik "Bild" podał, że sprawca kierował się motywami radykalnie prawicowymi. Według gazety sprawca zostawił list i nagranie wideo, w których przyznaje się do winy. Policja nie upubliczniła treści listu i nagrania, ale z informacji, do których dotarł tabloid, wynika, że 43-letni Tobias R. prezentuje w nich "poglądy, z których wiele ma charakter skrajnie prawicowy". Według "Bilda" niektóre z jego ofiar były kurdyjskiego pochodzenia.

Jak podały media, powołując się na źródła w siłach bezpieczeństwa, kilka dni przed zamachem mężczyzna opublikował na YouTube inne wideo, w której zwraca się do Amerykanów i apeluje, żeby się "obudzili". Tobias R. utrzymywał, że w USA istnieją podziemne obiekty wojskowe, w których są zabijane dzieci. W tej wiadomości nie ma jednak sugestii o planowanym zamachu.

Mężczyzna został znaleziony w czwartek rano martwy w swoim mieszkaniu. Policja wychodzi z założenia, że morderca działał sam, a następnie popełnił samobójstwo.

Minister Beuth przekazał, że w mieszkaniu oprócz sprawcy znaleziono też ciało jego 72-letniej matki z ranami postrzałowymi. Zabójca miał pozwolenie na broń i uprawiał strzelectwo sportowe - podał.

Z wcześniejszych ustaleń "Bilda" wynika, że sprawca był obywatelem Niemiec i miał pozwolenie na broń myśliwską. W samochodzie mężczyzny znaleziono amunicję.

Według policji do pierwszego ataku na bar z fajkami wodnymi w śródmieściu Hanau doszło w środę ok. godz. 22. Drugi atak miał miejsce kilkanaście minut później, w podobnym barze oddalonym o 2,5 km, w dzielnicy Kesselstadt.

Hanau położone jest ok. 20 kilometrów na wschód od Frankfurtu nad Menem i ma prawie 100 tys. mieszkańców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
22,14 zł
36,90 zł

Są takie momenty, kiedy brakuje nam tchu.
Są takie chwile, kiedy nie mamy już na nic sił.
Są takie dni, kiedy trudno nam dostrzec nadzieję.

Nadziejnik, który trzymasz w swoich rękach, jest właśnie...

Skomentuj artykuł

Niemcy/ Prokuratura federalna traktuje zabójstwa w Hanau jako możliwy zamach
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Niemcy/ Prokuratura federalna traktuje zabójstwa w Hanau jako możliwy zamach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.