Nowy rząd Katalonii zaprzysiężony, koniec bezpośredniego nadzoru Madrytu

Nowy rząd Katalonii zaprzysiężony, koniec bezpośredniego nadzoru Madrytu
(fot. PAP/EPA/Toni Albir)
PAP / pk

Nowy rząd Katalonii został zaprzysiężony w sobotę w Barcelonie. Kończy to okres sprawowania bezpośredniej kontroli nad regionem przez władze Hiszpanii, zarządzony po ubiegłorocznym referendum w sprawie oddzielenia się regionu od reszty kraju.

Przysięgę od członków nowego gabinetu - sześciu kobiet i siedmiu mężczyzn - odebrał nowy premier Katalonii Quim Torra.

Podczas uroczystości Torra wspomniał o przedstawicielach poprzedniego regionalnego rządu, którzy obecnie w areszcie oczekują na proces lub uciekli za granicę przed aresztowaniem w związku z niepodległościowym referendum.

Szef katalońskiego rządu (Generalitat) zadeklarował, że będzie kontynuował wysiłki na rzecz niepodległości regionu. - Ten rząd przyjmuje odpowiedzialność za kontynuowanie mandatu na rzecz utworzenia niepodległego państwa (katalońskiego) w formie republiki - oświadczył Torra.

DEON.PL POLECA

Zaapelował też do nowego premiera Hiszpanii Pedro Sancheza, zaprzysiężonego na urząd zaledwie kilka godzin wcześniej, o zaangażowanie się w rozmowy. - Porozmawiajmy, zaryzykujmy, pan i ja, usiądźmy przy jednym stole i rozmawiajmy, jak rząd z rządem - powiedział Torra.

Sanchez, który na stanowisku premiera Hiszpanii zastąpił Mariano Rajoya po piątkowym wotum nieufności wyrażonym temu politykowi przez hiszpański parlament, obiecywał wcześniej, że spotyka się z Torrą.

Zaprzysiężenie nowego rządu Katalonii automatycznie zakończyło okres sprawowania bezpośredniego nadzoru nad regionem przez rząd centralny. Zgodnie z hiszpańską konstytucją daleko idąca autonomia Katalonii musi zostać przywrócona wraz z utworzeniem nowego rządu po wyborach.

Formowanie katalońskiego gabinetu po przedterminowych wyborach w regionie w grudniu trwało pięć miesięcy. Proces ten przeciągał się ze względu na to, że ugrupowania separatystyczne, który zwyciężyły w wyborach, na stanowisko premiera i ministrów początkowo wysuwały kandydatów, którzy ze względu na konflikt z prawem po referendum ws. secesji nie mogliby obecnie zasiadać w parlamencie.

1 października 2017 roku Katalonia najpierw przeprowadziła referendum w sprawie odłączenia się od Hiszpanii, a następnie jednostronnie ogłosiła niepodległość. Rząd w Madrycie zablokował jednak sądownie wszelkie działania w tym kierunku, powołując się na zapis konstytucji mówiący o niepodzielności kraju, zdymisjonował kataloński rząd z Carlesem Puigdemontem na czele i rozpisał przedterminowe wybory parlamentarne w tym regionie.

Puigdemont zbiegł za granicę i obecnie przebywa w Niemczech. Prokuratura landu Szlezwik-Holsztyn zwróciła się z wnioskiem do sądu o jego ekstradycję do Hiszpanii, na razie nie wiadomo jednak, kiedy taka decyzja może zapaść.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowy rząd Katalonii zaprzysiężony, koniec bezpośredniego nadzoru Madrytu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.