Nowy sarkofag nad reaktorem w Czarnobylu

Nowy sarkofag nad reaktorem w Czarnobylu
(fot. Carl Montgomery / flickr.com / CC BY 2.0)
PAP / pz

W nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu, na północ od Kijowa, rozpoczęto montaż nowego sarkofagu, który przykryje stare, betonowe zabezpieczenie zniszczonego w 1986 roku przez wybuch czwartego reaktora tej siłowni.

Prace montażowe zainaugurował w czwartek, w 26. rocznicę katastrofy czarnobylskiej, prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. - Obiekt ten nie ma odpowiedników na świecie - oświadczył, dziękując wspólnocie międzynarodowej za wsparcie finansowe budowy nowego sarkofagu.

Nowe pokrycie czwartego reaktora, którego koszt wynosi około miliarda euro, wyglądem będzie przypominało ogromny hangar. Powstanie z elementów, które zostaną nasunięte nad stary sarkofag przykrywający reaktor z paliwem jądrowym. Nowe zabezpieczenie, które buduje francuski koncern Novarka, będzie gotowe w 2015 roku.

Wybuch czwartego reaktora elektrowni atomowej, który nastąpił 26 kwietnia 1986 roku, doprowadził do skażenia ok. 150 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni Ukrainy, Białorusi i Rosji. Najbardziej ucierpiała Białoruś. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch.

Specjaliści wciąż nie potrafią ustalić, ile było śmiertelnych ofiar katastrofy. Według ocen Światowej Organizacji Zdrowia liczba zmarłych na raka wywołanego przez skażenie po wybuchu w elektrowni może sięgać nawet 9 tysięcy.

Bezpośrednio w wyniku katastrofy, z powodu odniesionych ran oraz wskutek napromieniowania zginęło 31 osób; byli to obecni na miejscu pracownicy elektrowni oraz strażacy, próbujący zapobiec rozprzestrzenianiu się pożaru.

Około tysiąca osób, głównie ratowników i pracowników elektrowni otrzymało duże dawki promieniowania, co mogło przyczynić się do poważnych chorób. Po katastrofie wysiedlono ok. 300 tys. osób, mieszkających w promieniu 100 km od elektrowni. Strefa wokół Czarnobyla wciąż jest zamknięta.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nowy sarkofag nad reaktorem w Czarnobylu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.