Obama chce "pozytywnych relacji" z Chinami

Obama chce "pozytywnych relacji" z Chinami
Następna runda rozmów między Pekinem a Waszyngtonem na wysokim szczeblu ma odbyć się w chińskiej stolicy w maju (fot. EPA/MICHAEL REYNOLDS)
PAP / wab

USA deklaruje, że pragnie "dalszego rozwoju pozytywnych relacji" z Państwem Środka. Swoje stanowisko Barack Obama przekazał nowemu ambasadorowi Chin w USA. Pekin wyraził zadowolenie ze stanowiska Waszyngtonu.

Oświadczenie prezydenta USA pojawiło się po wręczeniu w poniedziałek listów uwierzytelniających przez nowego chińskiego ambasadora Zhang Yesui.

"Prezydent podkreślił, że Stany Zjednoczone i ChRL muszą współpracować ze sobą i ze wspólnotą międzynarodową w kluczowych kwestiach, w tym w sprawie nierozprzestrzeniania broni jądrowej oraz kontynuowania trwałego i zrównoważonego wzrostu gospodarczego na świecie" - napisano w oświadczeniu, odczytanym przez rzecznika Białego Domu Roberta Gibbsa w poniedziałek wieczorem.

Prezydent USA "potwierdził amerykańską politykę jednych Chin (w kwestii tajwańskiej) i nasze poparcie dla wysiłków podejmowanych przez Pekin i Tajpej w celu zmniejszenia napięć w Cieśninie Tajwańskiej" - powiedział Gibbs.

DEON.PL POLECA


Rzecznik chińskiego MSZ Qin Gang z zadowoleniem przyjął stanowisko amerykańskiej administracji. "Chiny doceniają pozytywny stosunek prezydenta Baracka Obamy (...) do pobudzenia stosunków chińsko-amerykańskich" - oświadczył we wtorek.

Kontakty między Pekinem a Waszyngtonem pogorszyły się w ostatnich miesiącach. Lista kwestii spornych obejmuje m.in. decyzję amerykańskiej administracji o sprzedaży broni Tajwanowi, który Chiny uznają za własne terytorium. Pekin zagroził zawieszeniem współpracy militarnej z USA i sankcjami wobec amerykańskich firm, które uczestniczyły w transakcji.

Pekin zareagował też z oburzeniem na przyjęcie przez prezydenta Obamę w Białym Domu duchowego przywódcy Tybetańczyków Dalajlamy XIV.

Niespełna dwa miesiące temu amerykański gigant internetowy Google zagroził wycofaniem swej wyszukiwarki z rynku chińskiego, oskarżając Pekin o cyberszpiegostwo, kradzież istotnej własności intelektualnej firmy oraz próby włamywania się do prywatnej poczty internetowej użytkowników poczty elektronicznej gmail.com. Chiny w odpowiedzi oskarżyły USA o "informacyjny imperializm" i "psucie relacji dwustronnych".

W zeszłym tygodniu amerykańska firma oświadczyła, że w wyniku fiaska rozmów z Pekinem osoby odwiedzające chińską stronę Google będą przekierowywane na wersję dla Hongkongu. Po tym oświadczeniu chińskie MSZ zmiękczyło nieco stanowisko, tłumacząc że decyzja Google'a nie wpłynie na relacje Pekinu z USA, o ile sprawa nie zostanie upolityczniona.

Przedmiotem sporu są też kwestie gospodarcze. Stany krytykują ChRL za utrzymywanie zaniżonego kursu tamtejszej waluty - jena, co przyczynia się do powiększenia deficytu handlowego między obu krajami.

Według analityków, w sprawie nałożenia kolejnych sankcji na Iran, o co zabiegają Stany Zjednoczone, Chiny będą chciały uniknąć gestów politycznych. Eksperci oceniają, że poparcie dla sankcji zepsułoby ich dobrze rozwijającą się współpracę z Iranem, skąd Pekin importuje surowce energetyczne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obama chce "pozytywnych relacji" z Chinami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.