Obama krytykuje Kubę i wzywa do pomocy Haiti

Obama krytykuje Kubę i wzywa do pomocy Haiti
Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama (fot. whitehouse.gov)
PAP / zylka

Prezydent USA Barack Obama potępił w środę brak poszanowania praw człowieka na Kubie i tamtejsze represje polityczne. Ostatnie wydarzenia na wyspie uznał za "głęboko niepokojące". Amerykanin wystąpił także do Kongresu z prośbą o pomoc finansową dla Haiti.

W pisemnym oświadczeniu amerykański przywódca wezwał władze w Hawanie do zwolnienia więźniów politycznych. Przywołał przy tym niedawną śmierć zniewolonego kubańskiego dysydenta Orlando Zapaty Tamayo i zwrócił uwagę na "bardziej intensywne nękanie" przeciwników politycznych.

42-letni Zapata, który był wymieniany przez Amnesty International wśród 65 kubańskich więźniów sumienia, zmarł 24 lutego po dwumiesięcznej głodówce.

- Łączę mój głos z tymi, którzy na Kubie i w całym świecie apelują o koniec represji, natychmiastowe i bezwarunkowe zwolnienie wszystkich kubańskich więźniów politycznych i poszanowanie najbardziej podstawowych praw ludności kubańskiej - podkreślił.

Na początku swojej prezydentury Barack Obama zaangażował się w próby poprawy stosunków między Hawaną a Waszyngtonem. W lutym do kubańskiej stolicy skierował wysłannika, mającego przeprowadzić z władzami wyspy rozmowy na temat imigracji.

Obama w osobnym piśmie zwrócił się również do Kongresu o 2,8 mld dolarów na pomoc dla Haiti, doświadczającego skutków tragicznego trzęsienia ziemi z 12 stycznia. Fundusz kryzysowy - jak to ujął amerykański prezydent - pomógłby w odbudowie zrujnowanej stolicy wyspy.

- Ta prośba to odpowiedź na niezbędne i pilne potrzeby - podkreślił w liście skierowanym do przewodniczącej Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi.

Szacuje się, że trzęsieniu ziemi na Haiti zginęło 220 tys. ludzi. USA zaangażowały wiele środków w pomoc dla wyspy, wysłały tam też ok. 20 tys. żołnierzy i setki ratowników.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obama krytykuje Kubę i wzywa do pomocy Haiti
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.