Obama przegrał debatę, ale nie wybory

Obama przegrał debatę, ale nie wybory
(fot. PAP/EPA/SHAWN THEW)
PAP / mh

Media i opinia publiczna w USA zgodnie oceniają w czwartek, że prezydent Barack Obama przegrał pierwszą debatę telewizyjną w Denver. Zdaniem komentatorów nie musi to jednak być zasadniczy zwrot w kampanii wyborczej czy zapowiedź porażki Obamy w wyborach.

Amerykanie raczej zgadzają się z komentatorami, że republikański kandydat do Białego Domu Mitt Romney wypadł znacznie lepiej od prezydenta podczas środowej debaty. Wydawał się świetnie przygotowany, zręcznie argumentował, był skupiony i mówił z pasją. Atakował, ale bez przesadnej agresji, z kurtuazją, okazując należny respekt prezydentowi. Na jego tle Obama wyglądał na znużonego, zaskoczonego wywodami przeciwnika, zacinał się i nie odpierał zarzutów Romneya ocenianych jako wątpliwe.

DEON.PL POLECA
"Mitt Romney odnalazł w końcu swój głos. Twardo i z widoczną pewnością siebie zaoferował alternatywną wizję gospodarki. (...) Obama tym razem z trudem panował nad sytuacją i sprawiał wrażenie kogoś, kto chciałby być gdzie indziej" - napisał czwartkowy "Washington Post".

Według przeprowadzonego natychmiast po debacie sondażu telewizji CNN 67 proc. zarejestrowanych wyborców uznało, że w debacie górą był Romney, a tylko 25 proc. wskazało na prezydenta. Podobny wynik dał sondaż internetowy przeprowadzony przez Google.

Z sondażu telewizji CBS przeprowadzonego wśród wyborców, którzy nie zadeklarowali dotąd swych preferencji, wynika, że zdaniem 46 proc. z nich debatę wygrał Romney, a według 22 proc. - Obama. 32 proc. respondentów z tej grupy uznało wynik za remisowy.

Zwraca się uwagę, że przewaga Romneya w oczach wyborców była nawet większa niż przewaga Obamy w kampanii w 2008 r. w jego pierwszej telewizyjnej debacie nad ówczesnym kandydatem GOP Johnem McCainem. Po tamtej konfrontacji notowania Obamy (który dopiero kandydował na prezydenta) w sondażach wzrosły o 3 proc. Obecnie przewiduje się podobny wzrost na korzyść Romneya.

Obóz republikańskiego kandydata nagłaśnia jego wygraną jako zapowiedź zwycięstwa w wyborach 6 listopada. Niezależni eksperci przestrzegają jednak przed myśleniem, że debata w Denver to przesądziła. Format i tematyka dwóch następnych debat prezydenckich - podkreślają - wydają się sprzyjać Obamie.

Kolejna, w Hempstead w stanie Nowy Jork, odbędzie się w formule "town meeting", czyli spotkania z wyborcami, którzy będą zadawać pytania kandydatom (w pozostałych debatach pytają dziennikarze). Ostatnia debata, w Boca Raton na Florydzie, ma być w całości poświęcona polityce zagranicznej, gdzie Obama uważany jest za lepiej poinformowanego i bardziej wiarygodnego niż Romney. Prezydent - uważają eksperci - musi się jednak dużo lepiej do tych debat przygotować.

Przypomina się też, że w poprzednich kampaniach kandydaci dopiero ubiegający się o Biały Dom często  wypadali w pierwszej debacie lepiej od urzędującego prezydenta, zwłaszcza pogrążonego w kłopotach, a potem i tak przegrywali wybory. Było tak np. w 2004 r., kiedy demokratyczny senator John Kerry wygrał - jak oceniano - pierwszą debatę z ówczesnym prezydentem George'em W. Bushem, ale to ten ostatni zwyciężył w walce o reelekcję.

Przed debatą w Denver Obama miał wyraźną przewagę w sondażach nad Romneyem, szczególnie w kluczowych "swing states", czyli stanach pełniących rolę języczka u wagi w wyborach ze względu na wyrównane szanse obu kandydatów.

Zdaniem komentatorów nie wiadomo jeszcze, w jakim stopniu pierwsza debata pomoże Romneyowi w tych stanach. W jednym z nich, Ohio, kandydat GOP cieszy się szczególnie silną opinią oderwanego od trosk zwykłych ludzi milionera i jest bardzo niepopularny wśród pracowników tamtejszego przemysłu samochodowego, gdyż krytykował ratowanie go przed bankructwem w czasie kryzysu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obama przegrał debatę, ale nie wybory
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.