Obchody 1025. rocznicy chrztu Rusi Kijowskiej
Rada Ministrów Ukrainy zatwierdził nowy skład Komitetu Organizacyjnego Przygotowań i Obchodów 1025. Rocznicy Chrztu Rusi Kijowskiej. Odpowiednią decyzję w tej sprawie podjęto na posiedzeniu rządu 23 stycznia, wykonując w ten sposób dekret prezydenta Wiktora Janukowycza. Wprowadzone zmiany mają na celu podwyższenie szczebla i rangi tych uroczystości.
Współprzewodniczącymi Komitetu zostali premier Ukrainy Mykoła Azarow i szef Administracji Prezydenta Serhij Lowoczkin. W składzie Komitetu znaleźli się liczni ministrowie i kierownicy szeregu centralnych i terenowych organów władzy wykonawczej. Ponadto włączono do tego grona dyrektorów kilku centralnych instytucji kulturalnych i naukowych: Biblioteki Narodowej, Narodowej Akademii Nauk, Instytutu Filozofii oraz Narodowego Instytutu Badań Strategicznych przy Prezydencie kraju.
Z ramienia instytucji religijnych do Komitetu weszli przedstawiciele Kościołów ukraińskich - prawosławnych Patriarchatów Moskiewskiego i Kijowskiego, grecko- i rzymskokatolickiego oraz Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych. Jednocześnie ze składu Komitetu odszedł delegat Wszechukraińskiego Związku Stowarzyszeń Ewangelicznych Chrześcijan-Baptystów, a jego miejsce zajął przewodniczący Ukraińskiego Towarzystwa Biblijnego.
Według reprezentantów rządu, decyzje te wiążą się ze zmianami w systemie centralnych organów władzy wykonawczej, do jakich doszło w kraju już po utworzeniu Komitetu Organizacyjnego w lutym 2010.
Prezydent Janukowycz zażądał podjęcia wszelkich działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas obchodów wielkiej rocznicy. "Należy przestrzegać wszystkich wymogów bezpieczeństwa i stworzyć warunki dla spokojnych obchodów w duchu tolerancji" - oświadczył 25 bm. szef państwa w czasie narady poświęconej tej rocznicy. Podkreślił, że trzeba uczynić wszystko, aby uniemożliwić choćby tylko próbę wpłynięcia na przebieg uroczystości z którejkolwiek strony.
"Liczę na partnerstwo państwowo-kościelne na szczeblu centralnym i w terenie, na wzajemne pomaganie sobie" - powiedział prezydent. Wyraził przekonanie, że biorąc pod uwagę rolę chrześcijaństwa w duchowym, politycznym i społeczno-gospodarczym rozwoju kraju, obchody rocznicy winny przebiegać na najwyższym szczeblu i objąć wszystkie wsie, miasta i rejony Ukrainy.
Uroczystości jubileuszowe mają trwać przez cały obecny rok, a główne obchody przewidziano na 28 lipca. Ponadto, oprócz obchodów państwowych, miejscowe Kościoły chrześcijańskie postanowiły zorganizować wspólne przedsięwzięcia, związane z 1025. rocznicą chrztu Rusi Kijowskiej (988 r.).
Skomentuj artykuł