ONZ apeluje o wspólne działanie ws. imigrantów
Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wezwał społeczność międzynarodową do podjęcia wspólnych politycznych działań w odpowiedzi na falę tysięcy nielegalnych imigrantów, przekraczających każdego dnia granice państw europejskich.
W jego ocenie, w obecnej sytuacji konieczne jest wspólne zwiększenie działań, aby zapobiec śmierci tysięcy imigrantów uciekających do Europy. Jak stwierdził, bez wspólnego wysiłku politycznego nie uniknie się "kryzysu solidarności".
- To jest ludzka tragedia, która wymaga zdecydowanej zbiorowej reakcji politycznej. To kryzys solidarności, nie kryzys liczb - powiedział Ban Ki Mun.
SG ONZ wezwał władze państw do przestrzegania prawa międzynarodowego w sprawie wniosków o azyl. Jak zaznaczył, państwa zmagające się z falą uchodźców nie powinny zmuszać ludzi do powrotu do miejsc, z których uciekli przed prześladowaniami.
- To nie jest tylko kwestia prawa międzynarodowego; jest to również nasz obowiązek jako istot ludzkich - powiedział SG ONZ.
Jak przyznał, jest "przerażony i zrozpaczony" ostatnimi przypadkami śmiertelnymi wśród uchodźców.
- Zdecydowana większość osób podejmujących te żmudne i niebezpieczne podróże jest uchodźcami, uciekającymi z miejsc takich jak Syria, Irak i Afganistan. Społeczność międzynarodowa musi również wykazać się większą determinację w rozwiązywaniu konfliktów i innych problemów, które nie pozostawiają ludziom wielkiego wyboru i zmuszają ich do ucieczki - powiedział Ban Ki Mun.
Kraje Unii Europejskiej stoją w obliczu napływu imigrantów określanego jako najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Uciekinierzy - głównie z Afryki i Bliskiego Wchodu - napływają w rosnącej liczbie przez Morze Śródziemne i ostatnio przez Bałkany Zachodnie.
Według najnowszych danych, ogłoszonych w piątek przez Urząd Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR), ponad 300 tysięcy imigrantów i uchodźców przedostało się przez Morze Śródziemne od początku br. Około 200 tys. dotarło do Grecji, a 110 tys. do Włoch; ponad 2,5 tys. ludzi zginęło na morzu, próbując dotrzeć do Europy.
Dla porównania, w całym 2014 roku unijną granicę nielegalnie przekroczyło 276 tys. osób, z czego ponad 220 tys. przypłynęło przez Morze Śródziemne.
Skomentuj artykuł