ONZ: Jest porozumienie w sprawie Syrii

ONZ: Jest porozumienie w sprawie Syrii
(Fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / mm

Pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ osiągnęło porozumienie w sprawie rezolucji dotyczącej likwidacji syryjskiej broni chemicznej. Jak poinformował szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, tekst rezolucji jeszcze w czwartek (czasu lokalnego) zostanie przedłożony Radzie.

Ławrow stwierdził, że w projekcie rezolucji nie ma odniesienia do Rozdziału 7 Karty ONZ, który przewiduje zastosowanie militarnych i innych środków w celu zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa. Podkreślił, że projekt jest zgodny z duchem porozumienia, jakie w połowie września w Genewie osiągnęły USA i Rosja w sprawie likwidacji syryjskiej broni chemicznej. Ambasadorzy USA i Wielkiej Brytanii przy ONZ potwierdzili na Twitterze osiągnięcie porozumienia.

Ambasador Australii przy ONZ Gary Quinlan, który obecnie kieruje obradami Rady Bezpieczeństwa ONZ, zwołał jeszcze na czwartek (czasu lokalnego) posiedzenie Rady. Będzie ono miało jednak charakter "informacyjny". Nie wiadomo, kiedy projekt nowej rezolucji w sprawie Syrii zostanie poddany pod głosowanie. Nie wykluczone, jak sugerują zachodni dyplomaci, że jeszcze w piątek.

Przedstawiciele pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ - USA, Rosji, Chin, Francji i Wielkiej Brytanii - od ponad tygodnia prowadzili rozmowy na temat tekstu tej rezolucji.

Zgodnie z porozumieniem zawartym przez USA i Rosję w Genewie, syryjska broń chemiczna ma być zniszczona do połowy 2014 roku. Waszyngton i Moskwa ustaliły też, że inspektorzy ONZ mają trafić do Syrii do listopada. Reżim w Damaszku ma udostępnić im wszystkie miejsca, które chcieliby zbadać pod kątem broni chemicznej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

ONZ: Jest porozumienie w sprawie Syrii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.