Oscar dla "Operacji Argo" to decyzja polityczna?

Oscar dla "Operacji Argo" to decyzja polityczna?
(fot. EPA/MICHAEL YADA)
PAP / slo

Film "Operacja Argo" to zwykła reklama CIA, a przyznanie mu Oscara było motywowane politycznie - oceniła w poniedziałek irańska telewizja państwowa. Thriller polityczny Bena Afflecka opowiada o uwolnieniu amerykańskich dyplomatów z postrewolucyjnego Teheranu.

Polityczny charakter tego wyróżnienia jest szczególnie wyraźny, gdyż jego przyznanie "antyirańskiemu filmowi" ogłosiła w transmitowanym wystąpieniu amerykańska Pierwsza Dama Michelle Obama - piszą agencje informacyjne Fars i Mehr.

Polityczny podtekst władze irańskie sugerowały już wcześniej, gdy "Operacja Argo" została nominowana do Oscara w siedmiu kategoriach. Minister kultury i orientacji islamskiej Sejed Mohammad Hosejni powiedział, że film nie zasługuje na nagrodę ani pod względem technicznym, ani artystycznym oraz przedstawia "wypaczoną historię Iranu" w ramach "miękkiej wojny o wpływy kulturalne" w tym kraju.

"Operacja Argo" opowiada o tajnej akcji wywiezienia z kraju szóstki pracowników amerykańskiej ambasady w Teheranie, zaatakowanej szturmem przez ekstremistów w 1979 roku.

Iran już zapowiedział własny film jako odpowiedź na dzieło Afflecka. Ma on ukazywać te same wydarzenia z irańskiej perspektywy.

W swoim wystąpieniu podczas gali przyznania Oscarów Michelle Obama nie skupiła się tylko na zwycięskim filmie, lecz pochwaliła wszystkie dziewięć obrazów ubiegających się o nagrodę w tej kategorii. "Te filmy prowadziły nas w przeszłość i w szeroki świat. Wywoływały u nas śmiech i łzy, kazały mocniej chwytać poręcze kinowych foteli" - mówiła.

Choć niedostępny w kinach, film "Operacja Argo" trafił w Iranie do drugiego obiegu. Jak pisze agencja AP, dyskusje na temat tego dzieła obnażyły pokoleniowe różnice między Irańczykami, którzy byli świadkami rewolucji z 1979 roku, i tymi, którzy są zbyt młodzi, by pamiętać tamte wydarzenia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Oscar dla "Operacji Argo" to decyzja polityczna?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.