"Państwa mają prawo do suwerenności w sprawach wewnętrznych"

(fot. PAP / EPA / MATEJ DIVIZNA)
PAP / ml

Każde państwo powinno sprawy wewnętrzne załatwiać w ramach swojej suwerenności, "bez konieczności wysłuchiwania pouczających uwag ze strony choćby instytucji europejskich czy innych państw" - powiedział we wtorek w Pradze prezydent Andrzej Duda.

Prezydenci Polski i Czech, Andrzej Duda i Milosz Zeman na wspólnej konferencji prasowej podkreślali dobre relacje gospodarcze miedzy obu krajami. Rozmowy szefów państw dotyczyły także kwestii bezpieczeństwa energetycznego, tegorocznego szczytu NATO w Warszawie oraz polityki międzynarodowej.
- Wyraziłem pogląd, że rząd polski, który powstał w wyniku wolnych wyborów, w związku z tym ma pełne prawo do realizacji działań, do których otrzymał mandat w owych wyborach, nie powinien podlegać moralizatorstwu czy też krytyce ze strony Unii Europejskiej, która powinna wreszcie skupić się na swoim podstawowym zadaniu, czyli na ochronie zewnętrznych granic Unii - powiedział Zeman.
Duda podziękował czeskiemu prezydentowi za "bardzo zdecydowaną deklarację co do tego, że każde państwo powinno swoje sprawy wewnętrzne załatwiać we własnym zakresie, w ramach swojej suwerenności, bez konieczności wysłuchiwania pouczających uwag ze strony choćby instytucji europejskich czy innych państw".
- To ważna deklaracja, bo ona pokazuje, jak bardzo panu prezydentowi leży na sercu zarówno suwerenność jego państwa, jak i partnerskie traktowanie innych państw, a przede wszystkim sąsiadów - dodał Duda.
Polski prezydent podkreślił, że cieszy go, iż Grupa Wyszehradzka mówi jednym głosem w sprawach najważniejszych: przyszłości UE - rozwiązania kryzysu migracyjnego. Duda stwierdził, że jeszcze w ubiegłym roku słyszał opinie o kryzysie V4, ale - jak zaznaczył - widać, że Grupa żyje, jest silna i potrafi mówić jednym głosem.
Andrzej Duda podziękował prezydentowi Czech za aprobatę polskich celów dotyczących lipcowego szczytu NATO w Warszawie i za to, że - jak powiedział - Zeman widzi potrzebę wzmocnienia obecności Sojuszu w tych państwach naszego regionu, które uważają, że to konieczne ze względów bezpieczeństwa.
Prezydent podkreślił, że z czeskim szefem państwa zgodzili się właściwie we wszystkich kwestiach dotyczących polityki międzynarodowej i współpracy pomiędzy obu krajami. Zaznaczył, że zwłaszcza współpraca gospodarcza pomiędzy Polską a Czechami w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie, i wyraził nadzieję, że będzie się nadal rozwijała.
Pytany przez dziennikarzy o unijne porozumienie zawarte z Turcją ws. migrantów, odparł: "Unia przede wszystkim musi wzmocnić obronę zewnętrznych granic UE. Musimy dbać o to, aby zachować strefę Schengen". Podkreślił, że otwarcie granic sprzyja obrotowi gospodarczemu, dobrym relacjom międzynarodowym. Zaznaczył też, że Europa powinna być otwarta w kwestii pomocy finansowej udzielanej krajom, w których znajdują się obozy uchodźców.
Polskiego prezydenta pytano o wypowiedzi szefa MON Antoniego Macierewicza. Podczas wykładu w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu w sobotę szef MON wyraził pogląd, że Polska była "pierwszą ofiarą terroryzmu w latach 30.". "A po Smoleńsku możemy powiedzieć, że byliśmy też pierwszą wielką ofiarą terroryzmu we współczesnym konflikcie, jaki się na naszych oczach rozgrywa" - powiedział Macierewicz. Dudę pytano też o wypowiedź Macierewicza, który miał powiedzieć, że kraj, który istnieje od XVIII wieku - nie będzie pouczał Polski w kwestii demokracji.
- Jeżeli chodzi o polskie sprawy wewnętrzne, zarówno pan prezydent Milosz Zeman, jak i ja jednoznacznie się w tej kwestii wypowiedzieliśmy. Każdy kraj ma własne, suwerenne sprawy i dobrze jest, kiedy są one załatwiane wewnątrz kraju, na drodze pewnego porozumienia politycznego. Nawet jeżeli są konflikty, pewien szacunek wzajemny w przestrzeni międzynarodowej powinien polegać także na tym, że inne kraje nie wtrącają się w wewnętrzne sprawy poszczególnych państw. Myślę, że to jest najwłaściwsza odpowiedź na pana pytanie - powiedział prezydent.
Polski prezydent mówił też, że istnieje pilna potrzeba stworzenia nowoczesnych połączeń infrastrukturalnych Północ-Południe. Pozytywnie ocenił utworzenie połączenia rzecznego: Odra-Dunaj oraz prace nad połączeniem autostrady D11 i S3. Dziękował czeskiemu prezydentowi za jednoznaczną deklarację dotyczącą budowy interkonektora gazowego STORK2. Andrzej Duda powiedział, że prezydent Zeman jest zainteresowany współpracą gospodarczą, infrastrukturalną w ramach koncepcji ABC (państw Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego). Ocenił, że zmiany dotyczące finansowania szkół w Czechach toczą się w sposób otwarty, w dialogu m.in. z przedstawicielami polskiej mniejszości.
Prezydenci Polski i Czech, odpowiadając na pytanie dziennikarza, powiedzieli, że nie rozmawiali o odbywającym się w Rosji procesie ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko.
Prezydent Duda został odznaczony przez czeskiego prezydenta Orderem Białego Lwa. Z kolei czeski prezydent za wybitne zasługi w relacjach między Polską i Czechami otrzymał Order Orła Białego.
We wtorek, czyli drugiego dnia wizyty w Pradze, Andrzej Duda spotkał się także z premierem Czech Bohuslavem Sobotką. Para prezydencka odwiedziła archikatedrę świętych Wita, Wacława i Wojciecha na Hradczanach. Andrzej Duda z małżonką złożyli także kwiaty na grobie prezydenta Vaclava Havla.
Na zakończenie wizyty prezydent Duda spotkał się z polskimi przedsiębiorcami działającymi w Czechach. 
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Państwa mają prawo do suwerenności w sprawach wewnętrznych"
Komentarze (24)
WDR .
16 marca 2016, 03:11
"Czy tylko mnie zaświeca się czerwona lampka gdy słyszę o "niewtrącaniu się w wewnętrzne sprawy obcego kraju"?" Ja przez ostatnie 8 lat słyszałem z kolei, że jakakolwiek krytyka polskich (peowskich) władz to niszczenie wizerunku Polski. ROTFL
Rafał Dąbrowa
16 marca 2016, 20:05
Tak mi się napisało to, bo wtedy uważałem to za głupie stwierdzenie. I teraz też uważam je za głupie. Co się zmieniło od czasów komuny? Władza się zmieniła. A jak to powiadają, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Inaczej mówiąc, jak się z kogoś na dole staje kimś na górze, zmienia się perspektywa. Ktoś mądry kiedyś stwierdził, że wszelkie rewolucje zaczynają się od słusznego sprzeciwu różnym nadużyciom i błędom władzy, ale potem ci, którzy się tym nadużyciom sprzeciwiają, po jakimś czasie zaczynają popełniać te same błędy i nadużycia z którymi kiedyś walczyli. Gdyby PiS był wyjątkiem, to by przeszli do historii... Ale obawiam się jednak że pójdą w zapomnienie ;) I nie pomogą nic piękne hasła w stylu "rewolucja moralna", "moralne wzmożenie", "dobra zmiana". Ale dobra, jesteśmy na początku tej dobrej zmiany, zobaczymy co będzie dalej. Mam tylko nadzieję że nie dojdzie do tragedii. Ciekaw jestem czy czytałeś "Folwark zwierzęcy" Orwella ? Za komuny książka zakazana, teraz jest w lekturze. Niby paszkwil na komunistów, ale pewne spostrzeżenia są uniwersalne. Tylko że trzeba być takim zafajdanym lemingiem, wrogiem polskości, żeby dojść do takich paskudnych, anty-polskich, anty-patriotycznych wniosków.
15 marca 2016, 22:53
Ciekawe, czy prezydent Duda rozwiązał w Pradze problem czarnego PR jaki jest tworzony wokół polskiej żywności, jakoś wzmianki o tym nie ma. --------- [url]http://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1506467,Czechy-znowu-nagonka-na-polska-zywnosc[/url] -------- Nietrudno zauważyć, że strona czeska znacznie lepiej walczy o swoje interesy niż nieudacznicy i frajerzy z PiS. Sypią pochlebstwa i komplementy, bo to nic nie kosztuje, ale swoje twardo trzymają. 
AB
Aleksander Borowski
15 marca 2016, 22:11
Trzeba przywrócić ład konstytucyjny w Polsce ,a wtedy kraje cywilizowane nie będa się wtrącać.Na początek trzeba odebrać ślubowanie od 3 sędziów TK zgodnie z Konstytucją iorzeczeniemTK z grudnia 2015,i to zależy od prezydenta Dudy.Następnie Rząd musi opublikować ,zgodnie z Konstytucją,orzeczenie TK.Opublikowanie tego orzeczenia jest poza dyskusją -mówi autorytet prawniczy prof.A.Strzembosz(kiedyś kandydat PISU na prezydenta).Orzeczenie TK jest ostateczne i nie podlega już dyskusji.Zaproszona przez pisowski rząd Komisja Wenecka (organ Rady Europy)też zachęca rząd do opublikowania orzeczenia TK. Zaniechanie tego  jest przetępstwem urzędniczym.PISOWCY !opamiętajcie się,pomyślcie o przyszłości Polski,zaniechajcie łamania prawa.Prezydent Duda nie jest faraonem ,istnieje trójpodział władzy,prawo obowiązuje wszystkich.Dura leX sed lex.
Lucjan Drobosz
15 marca 2016, 20:41
Natychmiast zdjąć sankcje z Korei Pólnocnej!
Bolesław Zawal
15 marca 2016, 22:12
Mamy demokrację wyjdź z transparentem taki 12/30m na ulicę w trakcie wschodniego wiatru.
Lucjan Drobosz
16 marca 2016, 08:16
Oczywiście 10 kwietnia.
LL
Leszek Leszek
16 marca 2016, 10:07
Nie zapomnij o wazelinie!
Bolesław Zawal
17 marca 2016, 10:16
Mówisz to z autopsji?
15 marca 2016, 20:13
[url]https://www.youtube.com/watch?v=f2SR0oNBUqo[/url] ---------- Demokracja w Rosji oznacza większą władzę dla narodu, powinna się opierać na własnych wartościach i nie ma polegać na naśladowaniu wzorców narzuconych przez kogoś z zewnątrz. ------------ Wiadomo, dlaczego Kaczyński się wściekł, jak urzędnik z Unii nazwał porządki wprowadzanie przez Prawo i Sprawiedliwość "putinizacją". Po prostu prawda w oczy kole.
15 marca 2016, 20:00
[url]http://wiadomosci.onet.pl/swiat/msz-rosja-nie-pozwoli-by-ingerowano-w-jej-sprawy-wewnetrzne/t71z2g[/url] --------- MSZ: Rosja nie pozwoli, by ingerowano w jej sprawy wewnętrzne Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji oświadczyło, że nie pozwoli ono, by ingerowano w jej sprawy wewnętrzne. Oznajmiło, że Zachód dobrze wie o szerokim konsensie społecznym, panującym w Rosji wokół jej samodzielnej polityki zagranicznej. Co więcej, MSZ Rosji wyraziło również zdumienie z powodu pomniejszania przez Unię Europejską znaczenia współpracy energetycznej z Moskwą. ------- Co łączy partyjne państwo Dudy i Kaczyńskiego z prezydentem Putinem ? Obydwoje sobie organizują demokrację po swojemu i nie życzą, żeby ktoś im się w to wtrącał.
Janusz Podkamienny
15 marca 2016, 20:37
Czyżbym przegapił fakt, że Rosja została członiem UE?
Lucjan Drobosz
15 marca 2016, 20:39
Przegapiłeś fakt współpracy energetycznej z Rosją. (czytajmy ze zrozumieniem)
KM
Katarzyna Michalska
16 marca 2016, 01:47
@Luc Ale chodzi ci bardziej o gaz droższy o ponad dwa razy niż dla Niemiec czy Francji czy też o inne zapewnione nam bezpieczeństwo energetyki?
Janusz Podkamienny
15 marca 2016, 19:55
Po wypowiedzi pana Prezydenta wnioskuję, że pan Prezydent nie przyjął jeszcze do wiadomości, że Polska jest również w wspólnocie zwanej Unia Europejska, a będąc w tej wspólnocie to właśnie rząd PiS zwócił się od organizacji tej wspólnoty czyli Komisji Weneckiej o opinię. Więc jak można mówić o wtrącaniu się do spraw wewnętrznych, gdy sami o to prosimy. Skoro nie chcemy być poza wpływem opinii państw z którymi tworzymy wspólnotę, to jest tylko jedno wyjście; należy tę wspólnotę opuścić.
16 marca 2016, 01:47
A skąd Prezydent ma to wiedzieć skro Jarek mu tego nie powiedział. 
Rafał Dąbrowa
15 marca 2016, 19:52
Czy tylko mnie zaświeca się czerwona lampka gdy słyszę o "niewtrącaniu się w wewnętrzne sprawy obcego kraju"? Ostatnio słyszałem taki argument podczas komuny, był dość regularnie powtarzany przez komunistyczne władze, i źle mi się to kojarzy...
Kamil Trojanowski
15 marca 2016, 19:57
Za komuny,ani nawet rok temu, to nikt by sobie nie wyszedł na murku przed sejmem poskakać, bo by reką i nogą nie mógl przez miesiąc od pały ruszyć.Dziś możesz pluć skakać i błotem obrzucać, nie ma skali i wspólnego ianownika pomiedzyś dzis a PRL, jeśli tak mówisz znaczy sie że nie masz bladego pojącia o czym mówisz.
Lucjan Drobosz
15 marca 2016, 20:38
Tak, to jest właśnie retoryka PiS: "Demokracja polega na tym, że można spokojnie demonstrować przeciwko łamaniu prawa przez władzę." Czy na tym polega demokracja?
Bolesław Zawal
15 marca 2016, 22:09
Tak włśnie na tym polega demokracja. Czy może byś chciał/a znaleść się w więzieniu za to? To by była według Ciebie demokracja?
16 marca 2016, 01:51
Demokracja polega też na tym, że działa "Państwo prawa".  Chyba, że PiS rozumie demokrację jako demokrację rosyjską, albi północnokoreańską i wiele podobnych na świecie. 
Rafał Dąbrowa
16 marca 2016, 07:12
Ani demokratyczne wybory, ani nic nie legitymizuje do czynienia zła. A to, że zło się dzIeje w jakimś innym kraju nie zwalnia z reagowania na to zło. To chyba proste jest? Ja jestem chrześcijanjnem i dla mnie nie ma granic, jeśli chodzi o zachowywanie moralnej postawy, moralizowanie itp. Jeśli pan prezydent albo ktokolwiek uważa że powinno być inaczej to jego problem.
Rafał Dąbrowa
16 marca 2016, 10:09
A co do pałowania, to nie jest prawdą co piszesz. Było wiele demonstracji antyrządowych w których nikt nikogo nie pałował. Choćby te w sprawie TV Trwam, czy tzw. "miesięcznice smoleńskie". Pod pałacem prezydenckim ludzie 3 miesiące siedzieli w "obronie krzyża" i żadna policja ich nie spałowała. Jeśli już była interwencja policji to na demonstracjach które wykazywały się agresją. Owszem, użycie broni moim zdaniem to było przegięcie, coś takiego nie powinno było nigdy się wydarzyć. Cóż, PO to też nie jest moja bajka, nie mam wpływu na to co oni robią. Wobec wielu złych rzeczy które dzieją się w tym kraju czuję się bezradny.
Bolesław Zawal
17 marca 2016, 10:18
"demokrację jako demokrację rosyjską, albi północnokoreańską i wiele podobnych na świecie." Czego mieliśmy jawny przykład po katastrofie 10.04.