Po ponad 20 latach z Apple'a odchodzi główny projektant Jony Ive

Po ponad 20 latach z Apple'a odchodzi główny projektant Jony Ive
(fot. PAP/EPA/MONICA DAVEY)
PAP / ml

Po ponad 20 latach pracy główny projektant Apple'a Jony Ive opuszcza koncern na rzecz niezależnej firmy, której głównym klientem będzie producent iPhone'ów. Ive był odpowiedzialny m.in. komputer iMac z 1998 roku, pierwszego iPoda czy iPada.

"Apple nadal będzie czerpać korzyści z talentów Jony'ego pracując z nim nad innymi projektami, a także z genialnym i pełnym pasji zespołem, który zbudował" - podkreślił w komunikacie szef amerykańskiego koncernu Tim Cook.

Zdaniem analityka Wedbush Securities Dana Ivesa odejście projektanta jest poważną stratą dla koncernu, szczególnie że odpowiadał on za najważniejsze produkty firmy.

Ive stanął na czele projektantów Apple'a w 1996 roku, jeszcze przed powrotem do koncernu jego współzałożyciela Steve'a Jobsa. W tamtym okresie firma była na granicy bankructwa. Uczestniczył w pracach nad najważniejszymi produktami takimi jak pierwszy iPod czy iPad. Zdaniem analityków jego praca miała duży wpływ na wzrost pozycji koncernu. W 2012 roku Ive objął też stanowisko szefa zespołu ds. projektowania oprogramowania.

DEON.PL POLECA

Jego obowiązki przejmą dotychczasowi członkowie zespołów projektowych - Evans Hankey i Alan Dye. Ich bezpośrednim zwierzchnikiem będzie dyrektor ds. finansowych Apple'a Jeff Williams.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Po ponad 20 latach z Apple'a odchodzi główny projektant Jony Ive
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.