Polska Akcja Humanitarna pomaga uciekinierom ze wschodniej Ghouty
Trwa ewakuacja ludzi ze wschodniej Ghouty. W prowincji Idlib oraz Hama, do których docierają, Polska Akcja Humanitarna prowadzi działania humanitarne. Dzięki środkom uzbieranym przez darczyńców indywidualnych, uciekinierzy z Ghouty otrzymują podstawową pomoc: PAH zapewnia wodę, żywność i podstawowe produkty.
Od ponad miesiąca oczy wszystkich skierowane są na dramatyczny los mieszkańców oblężonej Ghouty. W sobotę, 24 marca, rozpoczęła się długo wyczekiwana ewakuacja pierwszych grup ludności do prowincji Idlib, Hama oraz Aleppo. Według najnowszych szacunków do północno-zachodniej Syrii ewakuowanych zostało już ponad 37 tysięcy osób. Obozy w prowincjach są już przepełnione, dlatego dużym wyzwaniem jest zapewnienie im bezpiecznego schronienia. Przesiedlone rodziny nie mają też podstawowych środków do życia.
Polska Akcja Humanitarna zapewnia pomoc na miejscu. Pierwszy działania skierowane bezpośrednio do uciekinierów z Ghouty już się rozpoczęły: pomoc obejmuje 300 rodzin (około 1500 osób), które dotarły do obozu w pobliżu wioski Beyta w prowincji Idlib. PAH dostarcza wodę, paczki higieniczne, zestawy do przygotowywania posiłków. Dodatkowo, każda rodzina otrzymuje materace, koce oraz środki na zakup wyżywienia. Zwiększenie pomocy w związku z sytuacją mieszkańców Ghouty było możliwe dzięki solidarnej reakcji darczyńców indywidualnych, którzy w ostatnich tygodniach wsparli PAH bezpośrednio na ten cel.
- Jest to pomoc natychmiastowa, oparta na ocenie sytuacji humanitarnej przeprowadzanej przez lokalnych pracowników PAH. Jesteśmy w stałym kontakcie z agencjami ONZ i innymi organizacjami humanitarnymi na miejscu: na bieżąco reagujemy na potrzeby kolejnych uciekinierów docierających z Ghouty - mówi Karol Skałowski, kierownik Zespołu Pomocy Natychmiastowej PAH.
Drugi projekt PAH realizowany skierowany do uciekinierów z Ghouty skupia się na osobach, które dotarły do północnej części prowincji Hama oraz południowej części prowincji Idlib. Rodziny otrzymują paczki żywnościowe, w których znajduje się m.in. bób, ciecierzyca, warzywa, mięso oraz oliwa. Głowy rodzin zostaną objęte również szkoleniem z zakresu przedsiębiorczości i rolnictwa, po którym będą mogli otrzymać dofinansowanie na otworzenie własnego biznesu. Działania te docierają do 500 rodzin (ok. 2500 osób) przemieszczonych ze Wschodniej Ghouty, są realizowane we współpracy z World Food Programme.
Polska Akcja Humanitarna prowadzi w Syrii stałą misję nieprzerwanie od 2013 roku: od tego czasu dotarła z pomocą do około 1,8 mln osób w prowincjach Idlib, Hama i Aleppo. Potrzeby są ogromne: sytuacja mieszkańców dramatycznie się pogarsza, 69% ludności żyje w skrajnej biedzie, a średnie ceny żywności są już 8-krotnie wyższe w porównaniu z czasami przed kryzysem. Według danych ONZ, pomocy humanitarnej potrzebuje 13,1 mln Syryjczyków: to jeden z trzech największych kryzysów humanitarnych na świecie.
***
Możesz wesprzeć działania PAH w Syrii wpłacając pieniądze:
• przelewem: Alior Bank S.A. 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772
• poprzez stronę internetową: www.pah.org.pl/wplac/
• dołączając do klubu PAH SOS: www.pah.org.pl/klub-pah-sos/ i wspierając PAH comiesięczną darowizną
• organizując zbiórkę pieniędzy: https://www.pah.org.pl/zaangazuj-sie/dla-kazdego/
• przekazując PAH 1% podatku: https://www.pah.org.pl/1-procent/, KRS 0000136833
Kontakt dla mediów:
Jakub Belina-Brzozowski
jakub.belina-brzozowski@pah.org.pl
tel. 501663333
Skomentuj artykuł