"Potrzebna jest międzynarodowa solidarność"

"Potrzebna jest międzynarodowa solidarność"
(fot. PAP/EPA/HANS PUNZ)
PAP / pk

Kanclerz Austrii Werner Faymann i wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel podkreślili w sobotę pilną potrzebę dofinansowania pomocy dla uchodźców syryjskich na Bliskim Wschodzie, by powstrzymać ich przed napływem do Europy. Wymienili sumę 5 miliardów euro.

Gabriel oświadczył, że jeśli Unia Europejska "nie otworzy teraz sakiewki, to jeszcze więcej ludzi wyruszy w drogę". Wskazał na potrzebę poprawienia sytuacji w obozach dla uchodźców w Libanie i w Syrii. Zwrócił uwagę, że oenzetowski Światowy Program Żywnościowy (WFP) był zmuszony zredukować pomoc dla uchodźców w krajach sąsiadujących z Syrią z 27 do 13 dolarów na osobę miesięcznie.

- Musimy pomagać w krajach, gdzie nędza jest tak wielka, że ludzie wyruszają w drogę. Co prócz ucieczki pozostaje ludziom, którzy nie mają nic do jedzenia i picia? Żadne ogrodzenie na świecie nie zdoła ich powstrzymać - podkreślił wicekanclerz Niemiec.

Gabriel i Faymann byli zgodni co do tego, że w tę pomoc powinna się zaangażować Unia Europejska, ale także Stany Zjednoczone i państwa arabskie położone nad Zatoką Perską. Dodał, że pomoc ta ma być omawiana w środę na nadzwyczajnym szczycie UE w sprawie kryzysu migracyjnego.

- Jakiś kraj może zbudować ogrodzenie i spróbować zrzucić zadania humanitarne na sąsiada. Dla wielu problemów tego świata nie wystarczą jednak narodowe rozwiązania, bo potrzebna jest międzynarodowa solidarność - podkreślił Faymann. Dodał, że w kwestii uchodźców trzeba dążyć zarówno do humanitarnego rozwiązania, jak i do zapewnienia ładu i porządku.

Faymann dodał, że realizacja prawa człowieka, jakim jest prawo do azylu, wymaga ogólnoeuropejskiej współpracy, ale też kontroli.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Potrzebna jest międzynarodowa solidarność"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.