Finlandia: Rozpoczęto kontrolę uchodźców na granicy

Finlandia: Rozpoczęto kontrolę uchodźców na granicy
(fot. PAP/EPA/HERBERT P. OCZERET)
PAP / kw

Władze Finlandii rozpoczęły w sobotę w przygranicznym mieście Tornio kontrolę uchodźców przybywających ze Szwecji; doszło do demonstracji przeciwko napływowi imigrantów. Fińskie MSW poinformowało, że odtąd wszyscy uchodźcy w Tornio będą poddawani kontroli.

"Od tej chwili ludzie przekraczający granicę w Tornio zostaną poddani procedurze kontrolnej przeprowadzanej przez policję" - oświadczył fiński resort spraw wewnętrznych. Zaznaczono, że imigranci nie mogą już kontynuować podróży z Tornio bez zarejestrowania się jako uchodźcy.

Około setki Finów zgromadziło się na demonstracji pod Tornio z plakatami nawołującymi do zamknięcia granic - powiadomił publiczny nadawca YLE.

Rząd w Helsinkach poinformował w piątek, że w tym roku do Finlandii przybyło już ponad 11 tys. uchodźców, głównie z Iraku; w całym ubiegłym roku było ich 3600.

W minionym tygodniu władze Finlandii ogłosiły, że kraj jest gotowy na przyjęcie 2 proc. ze 120 tys. uchodźców zgodnie z planowanymi przez Komisję Europejską kwotami podziału uchodźców między kraje UE. Helsinki pozostają jednak przeciwne obowiązkowym kwotom przyjmowanych uchodźców.

Finlandia zamierza obniżyć wysokość zasiłków dla uchodźców; obecnie 316 euro miesięcznie na osobę dorosłą. Planuje też podniesienie podatku od zysków kapitałowych i podatku dochodowego, by zasilić fundusze przeznaczone dla imigrantów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Finlandia: Rozpoczęto kontrolę uchodźców na granicy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.