Premier Pakistanu: Nie poddamy się presji USA

Premier Pakistanu: Nie poddamy się presji USA
Premier Pakistanu Yusuf Raza Gilani wita generałów armii pakistańskiej. (fot. EPA/PRESS INFORMATION DEPARTMENT)
8 lat temu
PAP / wm

Premier Yusuf Raza Gilani powiedział w czwartek, że Pakistan  nie podda się presji ze strony USA, by "robić więcej" w walce z terroryzmem w Afganistanie - pisze Kyodo. Była to reakcja na oskarżenia USA, że wywiad Pakistanu współpracuje z ekstremistami.

- Pakistanu nie można zmusić, by "robił więcej" - powiedział Gilani podczas Konferencji Wszystkich Partii, która miała za zadanie przeanalizować politykę zagraniczną i bezpieczeństwa kraju.

W spotkaniu udział wzięła większość przywódców politycznych Pakistanu. Wystąpiła m.in. szefowa MSZ Hina Rabbani Khar oraz szef ISI gen. Shuja Pasha.

Posiedzenie zwołano w wyniku oskarżeń USA, że pakistańska agencja wywiadowcza ISI skrycie współpracuje z ekstremistami islamskimi w Afganistanie, z tzw. siatką Hakkaniego, odpowiedzialną za niedawne ataki na ambasadę USA i kwaterę NATO w Kabulu. USA wezwały wtedy Pakistan, by bardziej angażował się w walkę z terroryzmem.

Uczestnicy spotkania odrzucili te oskarżenia jako bezpodstawne. Wystosowali również apel do Islamabadu, by zainicjował dialog prowadzący do pokoju z plemionami zamieszkującymi pogranicze z Afganistanem.

"Musi powstać nowy kierunek i polityka, skupione na pokoju i pojednaniu. Społeczność międzynarodowa musi uznać poświęcenie narodu pakistańskiego i ogromne straty", jakie kraj ten poniósł w walce z terroryzmem - głosi uchwalona na spotkaniu rezolucja. Wcześniej w czwartek w podobnym tonie nt. oskarżeń USA wyraził się Gilani.

Opozycyjny Pakistański Ruch na rzecz Sprawiedliwości powiedział po konferencji, że uczestnicy spotkania chcieli od rządu dialogu również z USA i Afganistanem.

Minister ds. informacji Firdos Ashiq Awan ogłosił, że Pakistan nie chce zamykać kanałów komunikacyjnych ze społecznością międzynarodową.

23 września władze USA wezwały Pakistan, by zerwał wszelkie powiązania ze współpracującą z afgańskimi talibami zbrojną siatką Hakkaniego oraz zlikwidował jej placówki na pakistańskim pograniczu z Afganistanem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Premier Pakistanu: Nie poddamy się presji USA
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Premier Pakistanu: Nie poddamy się presji USA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.