Premier Ukrainy wdzięczny Białorusi
(fot. Valsts kanceleja / Foter / CC BY-SA)
PAP / kn
Premier Ukrainy Mykoła Azarow wyraził wdzięczność władzom Białorusi za zrównoważone stanowisko w sprawie planów podpisania przez Ukrainę w listopadzie umowy stowarzyszeniowej z UE i oświadczył, że liczy na zwiększenie ukraińsko-białoruskiej wymiany handlowej.
"Jesteśmy bardzo wdzięczni kierownictwu Białorusi za bardzo zrównoważoną, spokojną ocenę naszej decyzji o podpisaniu wspomnianej umowy z Unią Europejską. Te spokojne oceny, które obecnie przeważają w stanowisku białoruskiego kierownictwa, w tym na ostatnim spotkaniu z premierem Michaiłem Miasnikowiczem, świadczą o tym, że Białoruś konstruktywnie odnosi się do tego nader skomplikowanego procesu i wyciąga jak najbardziej słuszne wnioski" - oznajmił Azarow w wywiadzie, opublikowanym na stronie internetowej państwowego dziennika "SB. Biełaruś Siegodnia".
Azarow spotkał się z Miasnikowiczem pod koniec września w Jałcie. Białoruski premier oznajmił wówczas, że wysoko ceni stopień politycznej i gospodarczej współpracy z Ukrainą. Kilka dni później na spotkaniu z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką Miasnikowicz oświadczył, że plany podpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z UE nie powinny negatywnie wpłynąć na poziom handlu z Białorusią.
Jak zaznaczył Azarow, Ukraina ma szerokie plany zwiększenia wymiany handlowej z Białorusią. Największe perspektywy widzi on przede wszystkim w tej części przemysłu maszynowego, która pracuje na potrzeby rolnictwa.
"Ukraina miała w tym roku rekordowe plony - 60 mln ton zboża. Zamierzamy nadal rozwijać produkcję rolną (...), ale przy braku własnej produkcji kombajnów i innego sprzętu jest to dość trudne zadanie. Dlatego planujemy współpracę z Białorusią i uruchomienie u siebie wspólnej produkcji całej linii maszyn rolniczych" - oznajmił.
Azarow, który w niedzielę przybył z wizytą na Białoruś, ma spotkać się w poniedziałek m.in. z prezydentem Łukaszenką.
Zapowiadając to spotkanie państwowa agencja BiełTA podkreśla, że Białoruś uważa Ukrainę za priorytetowego partnera, a dwustronny dialog polityczny "ma pozytywny charakter". BiełTA dodaje, że wymiana handlowa z Ukrainą osiągnęła w ciągu ośmiu miesięcy tego roku wartość 4,5 mld dolarów, przy dodatnim saldzie dla Białorusi w wysokości 1,7 mld dolarów.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł