Prezes rosyjskiego związku ostrzega swoich

Prezes rosyjskiego związku ostrzega swoich
Trener reprezentacji Rosji Dick Advocaat (L) oraz szef piłkarskiej federacji Rosji Siergiej Fursenko (P) złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej wmurowaną w ścianę Pałacu Prezydenckiego (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
PAP / drr

Prezes Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej (RFS) Siergiej Fursenko w poniedziałek ostrzegł kibiców z Rosji, że polska policja da im "twardy odpór", jeśli do przejścia na wtorkowy mecz Euro 2012 z Polską w Warszawie spróbują wnieść jakieś motywy polityczne.

- O ile wiem, jest to zwykłe przejście z punktu zbiórki na stadion, zgodę na które otrzymuje się po złożeniu zawiadomienia. Nie powinno tam być żadnych motywów politycznych - oświadczył Fursenko, którego wypowiedź na swojej stronie internetowej przytacza gazeta "Sport-Express". Prezes RFS dodał, że "jeśli ktoś mimo wszystko spróbuje je wnieść, to napotka twardy odpór ze strony policji". - Sądzę, że organizatorzy marszu wezmą to pod uwagę - powiedział.

Fursenko poinformował, że w sobotę rozmawiał o tym w Warszawie z przedstawicielami Wszechrosyjskiego Związku Kibiców (WOB). - Gotowi jesteśmy rozmawiać o wszystkim, co dotyczy naszych fanów. I pomagać im we wszystkim, co jest w naszej mocy. Jednak chciałbym jeszcze raz przypomnieć, że w obcym kraju trzeba przestrzegać jego prawa, by nie narazić się na poważne nieprzyjemności - zauważył. - Przyjechaliśmy do Polski grać w piłkę i kibicować, a nie urządzać pokazowe wystąpienia - oznajmił szef Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej.

Fursenko ostrzegł też fanów z Rosji wybierających się na mecz w Warszawie, że "przepisy dotyczące rac są w Polsce bardzo ostre, a monitoring na stadionach podczas Euro 2012 jest świetny". - Wszystko, co u nas uchodzi płazem, tutaj jest ostro karane - oświadczył. Prezes RFS przekazał, że również o tym rozmawiał w sobotę z reprezentantami WOB.

DEON.PL POLECA


Rosyjski Związek Piłki Nożnej wydał w niedzielę oświadczenie, w którym ocenił, że "część ludzi, obecnych na stadionie (we Wrocławiu podczas piątkowego meczu z Czechami), dopuściła się czynów niegodnych prawdziwych kibiców piłkarskich". - Dla tych, którzy wybierają areny sportowe dla manifestowania swoich osobistych poglądów politycznych i innych opinii, nie ma miejsca na trybunach - podkreślił szef RFS.

Rosyjski Związek Piłki Nożnej zaapelował do "prawdziwych fanów", aby "przeciwstawiali się prowokacyjnym działaniom chuliganów i udzielali wszelkiej pomocy organizatorom meczów w sprawach związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa". - Zwracamy się do wszystkich (rosyjskich) kibiców przebywających w Polsce. Pamiętajcie, że reprezentujecie swój kraj. Szanujcie siebie, swoją ojczyznę i swoją drużynę - oświadczył RFS.

Z kolei pytany przez PAP w Warszawie szef WOB Aleksander Szprygin powiedział: - Przyjechaliśmy na mistrzostwa Europy, organizowane przez Polskę i Ukrainę, ze szczerym zamiarem uczestniczenia tak wielkim wydarzeniu sportowym jakim są piłkarskie mistrzostwa Europy. Kochamy futbol i kibicujemy naszym piłkarzom. W Warszawie chcemy wspólnie przejść na stadion, aby wyrazić nasze poparcie dla piłkarzy, którzy tak wspaniale wystartowali w imprezie.

Szef stowarzyszenia, uważa, że w przejściu może uczestniczyć 2-5 tys. osób. Jego zdaniem na Stadionie Narodowym zasiądzie prawie 10 tys. rosyjskich kibiców.

Poprzednie takie zorganizowane poparcie dla reprezentacji Rosji członkowie WOB zademonstrowali maszerując z flagami i transparentami w czasie wyjazdowego meczu Finlandia - Rosja w Helsinkach w 2009 roku. - Wszechrosyjski Związek Kibiców powstał 25 maja 2007 roku i zrzesza w 62 regionach i klubach piłkarskich na terenie całej Rosji 110 tys. sympatyków. Są w nim kibice piłkarscy w różnym wieku, bogaci, biedni, a wszystkich łączy miłość do piłki - zapewnił Szprygin, który od lutego 2009 roku zasiada w zarządzie RFS.

UEFA wszczęła w sobotę procedurę dyscyplinarną przeciwko Rosyjskiemu Związkowi Piłki Nożnej z powodu nagannego zachowania kibiców z Rosji podczas piątkowego meczu z Czechami we Wrocławiu. Według zapisów wideo, rosyjscy kibice rzucali z trybun race i wywiesili zabronione banery. UEFA chce także zbadać, czy nie doszło do incydentów rasistowskich ze strony fanów z Rosji wobec piłkarzy z Czech.

Ponadto podczas tego spotkania rosyjscy kibice zaatakowali stadionowych stewardów. Policja na podstawie monitoringu wytypowała 12 fanów z Rosji, którzy uczestniczyli w ataku na stewardów. Ich zdjęcia zostały upublicznione. Otrzymała je też m.in. Straż Graniczna.

Przed spotkaniem Sbornej z Polską rosyjscy fani zbiorą się o 17.00-17.30 na placu przed stacją kolejową Warszawa-Powiśle, naprzeciwko Muzeum Wojska Polskiego, skąd następnie wyruszą Mostem Poniatowskiego na Stadion Narodowy. Kibice powinni pójść północną częścią mostu, tj. tą, która jest przeznaczona dla ruchu pieszego. Władze stolicy szacują, że w tym grupowym przejściu weźmie udział ok. 5 tys. fanów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezes rosyjskiego związku ostrzega swoich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.