Prezydent Portugalii zawetował ustawę o zmianie płci
Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa zawetował ustawę o zmianie płci dopuszczającą takie zabiegi u nieletnich, którzy ukończyli 16. rok życia. Szef państwa uzasadnił swoją decyzję brakiem w przepisach obowiązku konsultacji medycznych.
Jak przypomniał prezydent, w ustawie przyjętej w kwietniu przez jednoizbowy parlament Portugalii, Zgromadzenie Republiki, nie zapisano obowiązku konsultacji medycznych uzasadniających zmianę płci.
- Proszę Zgromadzenie Republiki, aby ponownie pochyliło się nad tą ustawą, szczególnie nad punktem dotyczącym możliwości wcześniejszej konsultacji medycznej dla obywateli mających mniej niż 18 lat - stwierdził Rebelo de Sousa.
Wskazał, że konsultacje i badania lekarskie mogą pomóc wykluczyć zbyt pochopne decyzje młodych ludzi co do zmiany płci. Stwierdził, że niektóre z nich "mogą hipotetycznie wynikać z frustracji", a opinia lekarska może pomóc w ustaleniu, czy rzeczywiście operacja jest niezbędna.
Rebelo de Sousa przypomniał, że organ doradczy Krajowa Rada Etyki dla Nauk o Życiu (CNECV) wskazała wcześniej na konieczność wydawania opinii medycznych w przypadku nieletnich planujących zmienić płeć.
Weto prezydenta poparło w czwartek także Stowarzyszenie Katolickich Lekarzy Portugalii (AMCP). Organizacja stwierdziła, że przyjęte przez parlament prawo miało niewiele wspólnego z medycyną i było poważnym nadużyciem dla zdrowia publicznego.
Zgodnie z ustawą młodzi obywatele Portugalii już na dwa lata przed osiągnięciem pełnoletności mieliby prawo zgłaszać w urzędzie stanu cywilnego nowe imiona, zgodne z płcią, z którą zamierzali się identyfikować. Do operacji zmiany płci pomiędzy 16. i 18. rokiem życia miały być dopuszczane jedynie osoby posiadające zgodę rodziców.
Za przyjęciem nowych przepisów głosowali rządzący krajem socjaliści (PS), Blok Lewicy (BE) oraz Zieloni (PEV) i partia Ludzie-Zwierzęta-Natura (PAN). Komuniści (PCP) wstrzymali się od głosu. Przeciwne ustawie były centroprawicowe ugrupowania socjaldemokratów (PSD) oraz ludowców (CDS-PP).
Skomentuj artykuł