Prezydent Ukrainy: dążenia do UE i NATO należy wpisać do konstytucji

Prezydent Ukrainy: dążenia do UE i NATO należy wpisać do konstytucji
(fot. EPA/MARTIN SYLVEST)
PAP / pch

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył w czwartek w Kijowie na obchodach Dnia Konstytucji, że w ustawie zasadniczej Ukrainy powinny znaleźć się zapisy o dążeniach kraju do członkostwa w Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckim.

"W najbliższym czasie przekażę (do parlamentu) projekt zmian do konstytucji, poprawkę, która utrwali w niej nasze dwa cele strategiczne: dążenie do wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej i NATO" - powiedział szef państwa.

Poroszenko zauważył jednocześnie, że czynniki zewnętrzne i wewnętrzne sprawiają, że groźba rewizji dotychczasowego, skierowanego na Zachód kursu rozwoju państwa wciąż istnieje. "Wśród polityków pojawia się coraz więcej chętnych do podważenia naszego jasno określonego kursu europejskiego. I niektórzy nieodpowiedzialni politycy malują już nam wizje konieczności powrotu na wschód" - zaznaczył.

Prezydent zastrzegł, że zmiany w konstytucji nie powinny być dokonywane "pod konkretne osoby". "Nie można zmieniać systemu politycznego, systemu rządów, ustroju państwa pod konkretne osoby. Jest to ustawa zasadnicza" - powiedział.

W ubiegłym tygodniu Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy uchwaliła ustawę o bezpieczeństwie narodowym, w której jako główne cele polityki zagranicznej wskazano integrację z UE i NATO, a na obronność wydzielono nie mniej niż 5 procent PKB rocznie.

Ustawa ma przystosować ukraińskie prawo do standardów obowiązujących w NATO. Wprowadza m.in. cywilne kierownictwo w ministerstwie obrony; zapis ten ma być wdrożony od 1 stycznia 2019 roku. Ustawa przewiduje również cywilną kontrolę nad całym sektorem obronności.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent Ukrainy: dążenia do UE i NATO należy wpisać do konstytucji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.