Przewaga Obamy wśród tych, którzy głosowali

Przewaga Obamy wśród tych, którzy głosowali
(fot. EPA/Michael Reynolds)
PAP / drr

Według piątkowego sondażu Reuters/Ipsos, wśród wyborców, którzy już oddali swój głos w wyborach prezydenckich Barack Obama ma dużą przewagę nad Mittem Romneyem. Ocenia się, że przed terminem może zagłosować nawet 40 proc. wyborców.

Z sondażu Reuters/Ipsos wynika, że na Obamę oddało swoje głosy 54 proc. wyborców a na Romneya 39 proc. Dotychczas przed terminem głosowało 18 proc. uprawnionych do głosowania, ale do dnia wyborów, czyli do 6 listopada, odsetek ten może wzrosnąć - jak oceniają analitycy - nawet do 40 proc.

DEON.PL POLECA

Zarówno Obama jak i jego republikański rywal Romney apelują do swoich zwolenników aby nie tylko głosowali, ale by oddali swoje głosy jak najwcześniej.

Republikanie i Demokraci prowadzą zaciekłą kampanię, zwłaszcza w "niezdecydowanych" stanach (tzw. swing states), które przesądzą o wyniku wyborów. Właśnie tam chcą przed dniem wyborów zapewnić sobie jak największą liczbę głosów. Chodzi przede wszystkim o takie stany jak Floryda, Ohio i Iowa.

Zdaniem profesora politologii z George Mason University Michaela McDonalda, w odsetek osób głosujących przed terminem w niektórych "swing states" może być nawet większy niż 40 proc.

Przedterminowe głosowanie rozpoczęło się w niektórych stanach już we wrześniu a obecnie trwa w prawie wszystkich 50 stanach USA. Głosy można oddawać osobiście lub za pośrednictwem poczty. Sam Obama głosował w czwartek w Chicago.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przewaga Obamy wśród tych, którzy głosowali
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.