"Przyszłość Grecji jest w strefie euro"

"Przyszłość Grecji jest w strefie euro"
Anna Widzyk / AFP / PAP / slo

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy wyrazili w środę przekonanie, że przyszłość Grecji jest w strefie euro.

Merkel i Sarkozy powiedzieli o tym po telekonferencji z premierem Grecji Jeorjosem Papandreu na temat dalszych działań w sprawie długu Grecji.

W niemieckiej koalicji rządzącej nie ustaje spór o walkę z kryzysem w strefie euro. Wbrew kanclerz Angeli Merkel liberałowie dopuszczają plajtę Grecji, a minister transportu Peter Ramsauer ocenił, że wyjście Grecji z eurolandu "nie byłoby końcem świata".

W rozmowie z tygodnikiem "Die Zeit" Ramsauer przyznał, że opuszczenie przez Grecję strefy wspólnej waluty byłoby na pewno ryzykowne i bolesne. - Ale nie byłby to koniec świata - powiedział. Jego partia, bawarska chadecja CSU domaga się stworzenia możliwości prawnych wykluczenia z eurolandu krajów notorycznie łamiących dyscyplinę budżetową.

Ramsauer sceptycznie wypowiedział się również o planowanym stałym Europejskim Mechanizmie Stabilizacyjnym (EMS), który miałby obowiązywać od połowy 2013 r. i służyć wsparciu zagrożonych kryzysem krajów strefy euro. - EMS narzuciłby nam częściowo zobowiązania płatnicze, nad którymi parlament nie miałby żadnej kontroli. To naruszyłoby fundamenty parlamentarnych uprawnień budżetowych - dodał.

Merkel stanowczo zareagowała na słowa swojego partnera koalicyjnego. - Jeśli upadnie euro, upadnie Europa. Stawka jest bardzo wysoka. Dlatego każdy musi bardzo ostrożnie ważyć słowa. Nie potrzebujemy niepokojów na rynkach finansowych. Niepewność jest już wystarczająco duża - powiedziała we wtorek w wywiadzie dla radia RBB. Dodała, że za wszelką cenę należy zapobiec niekontrolowanej plajcie Grecji.

Jednak jeszcze tego samego dnia minister Roesler podtrzymał swoją opinię. - Odzyskanie (przez Grecję) wydajności gospodarczej jest niezbędne. W tej sprawie nie może być żadnych tematów tabu - oświadczył szef liberalnej FDP.

W środę rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert zapewnił, że rząd jest zgodny co do metod i celów planów dotyczących wzmocnienia pozycji konkurencyjnej i stabilności strefy euro. Zaprzeczył również, jakoby obecny spór mógł doprowadzić do zerwania chadecko-liberalnej koalicji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Przyszłość Grecji jest w strefie euro"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.